Milli yiyeceğimiz patates ve itirafçılarımız

 

Soframızın olmazsa olmazı, üç öğün itinayla her çeşidinin hazırlanıp yenildiği, binbir derde deva ama bir o kadar da karbonhidrat bombası, en çok çocukların ayıla bayıla tükettiği yiyecekten ‘patatesten’ bahsediyoruz elbette. Zararları ve yararları konusunu çok fazla tartışmıyoruz ve sözü patatesi çok seven itirafçılarımıza bırakıyoruz.

Patates

Annem, ablam ve ben evlenecek yeğenimin çeyizlerini topluyoruz. Ablam gözleri dolu dolu “Ah be ne çektim bu deliden. Küçükken yoldan geçenlerin kafasına patates atardı” diye ağlayarak anlatmaya başlıyor. Annemin ortamı dağıtan yorumu gecikmiyor: “Demek ki o zaman patates ucuzmuş.

patates1Patates

Üç yaşındaki yeğenimin babamın pijamasının malum yerindeki deliği gördüğünde yaptığı yorum: “Dedeciğim düzgün otur, patateslerin görünüyor.” Patates yemek de haram artık bize!

patates2Enflasyon

Mahallenin manavından 3 kilo patates istedim; “Kaynak nereden?” diye sordu!

patates3Jolie’nin halıları

Annem patates salatası yaparken, ”Acaba Angelina patates salatası yapınca içine haşlanmış yumurta koyuyor mudur bizim gibi?” diye şahane bir soru soruyor. Yok anne, ben aslında Angelina halılarını silerken(!) suyun içine sirke koyuyor mudur diye merak ediyorum ?

 patates4Duygusal

O beni neden sevmiyor? Çok acı çekiyorum.” diye ağlarken bile “Çok canım çekti, patates mi kızartsam acaba?” demekten kendimi alamıyorum. Acıyı bilmem ama açlıktan ölmeyeceğim kesin.

patates5

 

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.