Mini mini, kibar kibar itiraflar

 

Genlerimiz itibariyle fazlaca sabırsız olduğumuzdan kibarlık birazcık bizden uzak bir kavram. O kadar ki nazik bir insan gördüğümüzde ağzımız açık kala kala bakıyoruz ve eşe dosta anlatıyoruz. İtirafçılarımız da şans eseri karşılaşmışlar ve bize anlatmışlar…

Kibarlık

Geçen yıl, alışverişin en yoğun olduğu zamanlar, alışveriş merkezlerinde park yeri bulmak mucizeyle eş değer. Alışveriş merkezinin hemen önüne “Park edilmez” işaretinin etrafı park etmiş araçlarla dolu ve etrafta dolaşan bir polis var. Kibarca polise yanaşıp “Buraya park etmemde bir sakınca var mı?” diye soruyorum. Bana “Aptal mısın be kadın?” bakışı atıyor ve park edilmez tabelasını gösterip ceza alacağımı söylüyor. Tam arkasını dönüp gidecekken “Peki bunca park etmiş araba neyin nesi?” diyorum, sinirli ve isyanlarda bir ses tonuyla “Onlar sormadılar!” diyor. Arkama bakmadan uzaklaşıyorum.

kibar1Kibarlık

Kocamla lüks bir restorana akşam yemeğine gidiyoruz. Kocam normal şartlarda en fazla 5 dakikada bitireceği yemeği ortam elit diye çatal bıçak kullanmasından dolayı 20 dakikada bitirebiliyor. Çıkışta ne kadar sinirlenmişse bana çıkışıyor: “Ne yediğimden bir şey anladım ne de doyduğumdan. Biz yine halkın arasına dönelim en iyisi!

kibar2Kibarlık

Öğrencilerimden konusu kibarlık olan bir kompozisyon yazmalarını istemiştim. Birininki hayli dikkat çekiciydi. Yazısında hayatında tanıdığı en kibar insanın babası olduğu yazıyordu; çünkü annesini dövdükten sonra hep özür dilermiş.

kibar3Kibarlık

Sene seksenler; rahmetli babaannem soğan ya da sarımsak benzeri ağızda koku yapan şeyler yedikten sonra insanları ağzının kokusuyla rahatsız etmeyeyim diye asla kimseyle telefonla konuşmazdı. Kibardı, düşünceliydi, saftı ve bir o kadar da tontondu.

kibar4Parayla kibarlık

Bankada sıramı bekliyorum. Gişe memuru ile müşteri arasında hararetli bir konuşma var. Adam ne söylediyse artık, kadın yüksek sesle “Beyefendi, lütfen kibar olur musunuz?” diyor. Adamsa bekleyenleri gülme krizine sokan sözleri söylüyor: “Bütün parayi buraya verdum. Bi da gibar mı olacağum?

kibar5

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.