Münih Gezi Notları

 

Almanya’nın en büyük şehirlerinden olan Münih aynı zamanda teknolojinin başkenti olma özelliğine de sahip. Moda konusunda da Milano’ya rakip desek yanılmış olmayız. Yapı itibarıyla soğuk olan Almanları daha yakından görmek isterseniz bu güzel şehri mutlaka listenize alın. İhtişamlı kiliseleri, gotik havası en azından kısa bir süreliğine de olsa size kendinizi başka bir dünyadaymışsınız gibi hissettirebilir. Mekanikatör bu güzel şehrin havasını solumuş ve bakalım bize neler anlatmış?

 

1) Şehri gezmek çok kolay, tek bir biletle şehri bütün gün metro ve tramvay ile gezebilirsiniz.

2) Havaalanından şehre geçerken ünlü Allianz Arena Stadı‘nın önünden geçiyorsunuz. Stadın dış cephesi her gece farklı renkte ışıklandırılıyor, maç günleri ise skora göre ışıkların rengi değişiyor.

3) Şehir merkezinde bulunan tarihi kiliselerden bazıları Frauenkirche, St. Peter, Heiliggeistkirche. Kilisenin saat kulesinden şehri izlemek istiyorsanız, binlerce basamak merdiveni tırmanmayı göze almalısınız.

4) Isar nehri kıyısındaki English Garten‘da soğuk havada Çin çayı yudumlamak oldukça keyif verici.

5) Almanya’daki bir çok şehre göre oldukça bakımsız, şehirdeki Türk sayısı da diğer şehirlere nazaran az.

6) Deutsches Museum‘da astroloji, matematik, otomotiv, havacılık, denizcilik, matbaa, uzay bilimi ve daha birçok alanda eser, maket ve prototiplerin sergilendiği salonları gezerken kendinizi bir bilim tarihi içinde bulunuyorsunuz. En kötü tarafı da kendi memleketinizin bilim ve teknoloji alanında ne kadar geride olduğunu somut olarak görüyorsunuz ve bunun ezikliği içinde kayboluyorsunuz!

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.