Norveç Gezi Notları

Her ekonomik sıkıntı sonrası “Gidiyorum ben arkadaş; Norveç’e taşınacağım” desek de ülkeyi tanımadan da bavulları hazırlamamak gerek bizce. Memleket güzel, maaşlar göz dolduruyor olsa da Norveç insanı olabilir miyim sorusuna dürüstçe cevap vermek gerek. Eh madem kafalarda sorular bir hortum gibi dönmeye başlamış, ulkeyle ilgili bilgi almanın da zamanı gelmiş demektir. Öyleyse gelin konuya MaGmaLI_DiLBeR! ‘in itirafıyla başlayalım.

 

1) Norveçte herkesin geçim durumu iyidir ama herkes ancak kendisine yetecek kadar para kazanır. Fakir yok denecek kadar azdır. Zor durumda olan devletten yardım alır. Durum böyle olunca da kimse kimsenin halinden anlamaz çünkü her koyun kendi bacağından asılır. Eğer yardım isterseniz size yardım ederler, halden anlama ya da dertleşme gibi terimleri yoktur.

2) Vergiler çok yüksektir. Fakat bir öğrencinin bile devletten aldığı kredi Türkiye kazancı ile kıyaslandığında göze çok yüksek görünür. İnsanlar robot gibi çalışırlar.

3) Balıklar güzeldir. Kıyı kesimlerin kırsal yerlerinde haftanın 5 günü balık yemek normaldir. Kahvaltıda da balık yenir. Kokmuş, tuzlanmış, kurutulmuş, tütsülenmiş balık çeşitleri vardır.

4) Nüfusu az bir ülkedir fakat 18-25 yaş arası genç kızların babasız bebekleri ile okumaya devam etmesi hiç tuhaf karşılanmıyor.

5) 70’li yıllarda petrolü denizden çıkarmaya başlayan Norveç devleti petrol parasını kullanmakta çok cimri davranıyor. Yüksek vergiler de bu yüzden tatsızlık kaynağı olabiliyor.

6) Geyik, ceylan, gibi hayvanlar aniden otoyolda belirebiliyor.

7) İnsanları iyi fakat kendi içlerine kapanıklar. Bir Norveçli ile samimi olabilmenin en iyi yolu onunla eğlenceye gitmektir. Eğlence tabii ki içki içmek anlamına geliyor. İnsanlar temasa alışkın değiller. Yemekte, eğlencede herkes kendi hesabını kendisi öder. Kadın erkek farkı yoktur. Kadınları 30’undan sonra genelde kısa saçlı düz ayakkabıyla gezen tipler olurlar. 15 ve 20’li yaşlardakiler genelde aynı fabrikanın ürünüymüş gibi görünür, saç, makyaj ve giyim aynı tarzdır. Fiziği güzel, spora düşkün bir millettir. İş aşktan önce gelir.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.