Öğretmenler Günü itirafları

Yıllar geçer birçok şey unutulur ama bazı şeyler baki kalır. İlkokul sıralarında yaşadığımız birçok anımız o minicik halimizle hafızamıza öyle bir kazınmıştır ki asla unutulmaz mesela. İlk arkadaşlarımız, ilk heyecanlarımız, ilk sevinçlerimiz ve ilk öğretmenlerimiz… Örnek aldığımız, ağzından çıkan her kelimeye pür dikkat kesildiğimiz, ilgisini diğerlerinden daha fazla üzerimize çekebilmek için yaptığımız nazlarımız, niyazlarımız kısacası ilk öğretmenlerimiz asla ama asla unutulmaz. Öğrendiğimiz her harf için kendilerine minnettarlığımız asla bitmez. Sadece ilk değil, ondan sonra bize kattıklarıyla hayatımıza yön veren, emeği geçen bütün öğretmenlerimizin günü bugün. İtiraf.com ailesi olarak, tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü kutluyoruz…

Öğretmenler Günü

Tarih 24 Kasım 2010… Öğretmenler odasında; kimin elleri daha dolu diye bakan, gelen velilere yapmacık bir “aman ne gerek var” diyerek kurumlanan, gelen hediyeyi beğenmeyip “sınıfça toplanıp adı belli bir şey alsalardı” diye hayıflanan, okul müdürüye tebrikleşmek için sıraya giren, çeşitli kurumlardan gelen eşantiyonları ve tatlıları kapma telaşında olan “öğretmen” arkadaşlarımdan utandım.

o%cc%88g%cc%86retmen1Öğretmenler günü

Küçükken maddi durumumuz o kadar kötüydü ki; öğretmenime hiç hediye alamamıştım. Bir de, bu sanki hataymış ve ben de suç işlemişim gibi kendimi kötü hissettiren, sadece hediye alanlarla tokalaşan, öpüşen bir ilkokul öğretmenim vardı. İsmini hala hatırlıyorum ve aklıma geldikçe gözlerim doluyor. Yıllar geçti ve ben de bir öğretmen oldum. Bu yıl 3. kez öğretmenler günüm kutlandı ve ben bu 3 senedir, hep ilkokul öğretmenimi hatırladım ve öğrencilerimden birini bile üzmemek için hediye olayına yasak getirdim. Yine de getirmişlerdi; ancak ben önce hediyesiz öğrencilerimle tokalaştım, öptüm ve onlara şeker, kolonya ikram ettim. Ama Türkan öğretmenim, yine de çocuk kalbimde açtığınız yarayı hala kapatamadım, kapatamıyorum.

o%cc%88g%cc%86retmen2Öğretmenler Günü

Her yıl 24 Kasım günü okula gidip sınıfa girince öğrencilerim beni hep “Öğretmenim canım benim” şarkısı söyleyerek karşılarlar ellerinde çiçeklerle. Benimse onların ışıl ışıl gözlerine bakarken aklıma hep aynı görüntü, kulağıma fısıldanan aynı ses gelir. Yıl 2002. Yine bir 24 Kasım yine bir öğretmene hediye verme günü. Birinci sınıf okutuyorum. Sınıfa girdim. Öğrencilerin ellerinde çiçekler. Yoksul bir semt, ellerinde ufak tefek hediyeler. Kimisi ambalajlı, kimisi gazete kağıdına sarılı. Ben sandalyede oturuyorum, onlar sırayla gelip öpüyorlar, ellerindekileri veriyorlar. Sonra zil çalıyor. Yerimden kalkmaya çalışıyorum. O sırada minik bir kız öğrencim beni çekiştiriyor. Eğiliyorum. Kulağıma “Öğretmenim, ben sana hediye alamadım ama cebine para kattım.” diyor. Elimi ceketimin cebine atıyorum. Şimdiki parayla tahminen 25 kuruş gibi bir bozuk para buluyorum cebimde. O günkü gevrek parasını bana vermiş hediye alamadığından. Elimde para kalıveriyorum, gözler bana bakıyor heyecanla. “Sen beslenme yaptın mı Ü.. ” diyorum. “Hayır” diyor. “Ben de yapmadım. Gel ikimiz bu parayla yemek yiyelim. Ben de çok acıkmıştım.” diyorum. Kantine gidiyoruz beraber. Birlikte sandviç yiyip ayran içiyoruz. Ü.. bana yemek ısmarladığı için çok mutlu. Bense gevrek parasını aç kalma pahasına bana veren bu minicik yüreğin büyüklüğü karşısında kendimi nasıl hissedceğimi bilemiyorum. Her yıl 24 Kasım’dan bir gün önce Ü…’nün sesi kulağıma gelir. Ve ben her yıl 24 Kasım’dan önce başka Ü…ler de bu ezikliği yaşamasın diye öğrencilerimi sıkı sıkı tembihler, bana hediye getirmemelerini, benim için bir resim yapmalarını, mektup yazmalarını söylerim. Ve her 24 Kasım’da sınıfta hep beraber gevrek yiyip ayran içeriz. Onun yüzüğünü benimkinden daha kalın almışlar diye birbirleriyle rekabete giren öğretmen arkadaşlara bakarak.

o%cc%88g%cc%86retmen3Öğretmenler günü tebriği

 Bu ailenin bunca yıllık geliniyim, kayınpederim ilk defa öğretmenler günümü kutladı. Kayınvalidemin tepkisi “Allah Allah, taş mı düştü bu adamın kafasına?“, kayınpederimin ablasınınki “Aaa, hasta ya, kendine baktıracak yer yapıyor.“, kızkardeşininki ise “Allah ölüm iyiliği mi verdi ne?” şeklinde oldu. Sevilen adam vesselam!

 o%cc%88g%cc%86retmen4En ilginç öğretmenler günü hediyem

@zexka‘nın itirafını okuyunca ben de itiraf.com ailesiyle bugüne kadar aldığım en ilginç öğretmenler günü hediyesini paylaşayım dedim. Maddi durumu iyi olmayan bir öğrencim hediye olarak bir tane deodorant getirdi ve ben daha ne olduğunu anlayamadan hemen oracıkta deodorantın neredeyse yarısını ceketimin üstüne boca etti. Çocuğun hediyesini göstermek için heves ettiğini düşünüp çok da sesimi çıkaramadım. Hediye merasimi bittikten sonra deodorantın yerinde yeller estiğini görünce hemen sordum: “Oktay, dedodorant nerede oğlum?” Cevap: “Hocam bu parfümü biz evde kullanıyorduk, eve geri götüreceğim. Ama ben üzerinize bolca sıktım, merak etmeyin sizi bi hafta götürür bu.

 o%cc%88g%cc%86retmen5

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.