Öğretmenlik izlenimleri

 

Bugüne kadar hep gezi notları düştük. Gidilen, görülen şehirlerden izlenimler paylaştık. Şimdi biraz daha renk getirelim ve itirafçılarımızın çeşitli izlenimlerinde de yer verelim istedik. Sonuçta deneyim edinmek en güzeli değil mi? Ikigen öğretmenlikle ilgili deneyimlerini bizimle paylaşmış. Hazır okulların açılmasının üzerinden fazla geçmemişken ve hepimizin geldiği noktada öğretmenlerimizin emeği çok büyükken gelin birlikte onun öğretmenlik izlenimlerine bakalım….

 

1) Önceleri çok sevinirsiniz, atandığınız için şevklisinizdir. Ama zamanla yahu ben bunun için mi çalıştım, diye yakınırken ataması yapılmayan arkadaşlarınız aklınıza gelir, eşitsizlikler boğazını düğümler. Çünkü bu iş belgeyle değil vicdan ve kalple yapılan bir iştir.

2) Lise öğretmeniyseniz öğrencilerinizle ilişkiniz küçüklerle olduğu kadar sevimli değildir. Hele bu çağın çocuğuysa masumiyet falan bekleyemezsiniz. Zira “Sizde zeka belirtisi göremiyorum hocam.” diyebilecek kadar arsız bir nesil vardır karşınızda. İşte bunun gibi neredeyse 150 kadarı beş gün, sekizer saat boyunca sizin enerjinizi emer de emer…

3)  Sonra insanlar sizin 15 saat derse girip binlerce lira kazandığınızı düşünürler.

4) Bekarsanız işler tıkırdır, yer ve gezersiniz. Eğer evliyseniz balayı sonrası tatil falan sıkar, hele çocuğunuz varsa üzerinize bir çift kıyafet alamazsınız. Örnekleri çoktur.

5) Yine de en namuslu, en ahlaklı, meyvesi en kıymetli meslek tanımının efsane mi, avuntu mu olduğu çelişkisiyle yaşarsınız.

6) Bir de veliler vardır. Dünyada en değerli olan varlıklarının sanki hayrını istemiyormuşuz gibi önyargıyla gelirler, hele azıcık zenginse bakışlarını sizi küçük görmek için kullanırlar. Yine de teselliniz bazen çocuklarınızdan duyduğunuz samimi iltifatlar ve gerçekten peşinizi bırakmayan gayretli öğrencilerdir. Ceplerinden arttırıp aldıkları bir demet çiçek ve bunu gözyaşlarını saklamadan size sarılarak sunmaları dünyalara bedeldir.

7) Son olarak, öğretmen maaşının vekil maaşından az olmaması gerektiğini söyleyen o dahiyi özlediğimizi söylemeye bilmem gerek var mı?

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.