Ohri Gezi Notları

 

Makedonya’ya kadar gitmişken incisi olan Ohri’yi görmeden olmaz. Küçük olduğu kadar keyif ve huzurun adresi olan Ohri’de Makedon mutfağının tüm nimetlerinden yararlanın. Alışverişin, gece hayatının kısacası bir tatil için planlanan her şeyin bulunduğu bu şehir, kendine hayran bırakmak için ziyaretçilerini bekliyor. Itibarsahibi gidip hayran kaldığı gezisini sizin için anlatmış, gitmeden yararlanmakta fayda var…

 

1) Makedonya’nın güney batısında kalan bir göl kenti. Kent mi adını gölden, göl mü adını kentten almış bilmiyorum ama kesinlikle gidip görülesi bir yer.

2) Avrupa’nın en derin, dünyanın ise dördüncü en berrak gölü olduğundan, Unesco dünya mirasına almış. Gerçekten de yüksek bir yamaçtan baktığınız da, iskeleye bağlı sandallar sanki havadaymış gibi görünüyor.

3) Göl kenarında balık restaurantları var. Fiyatlar uygun. Özellikle “Belvica” dedikleri balığın tadına bakmanızı öneririm. Gölde bir tek bu balığın avlanması serbestmiş. Sahilde birkaç gece klubü var fakat iyi midir, kötü müdür tecrübe etmedim. Gidenler olursa, bana da söylesin.

4) Gölde tekne turları yapılıyor, uygun bir fiyata bir sahil turu yapabilirsiniz.

5) Dünyanın başka hiçbir yerinde olmayan, inci üzerine sedef kaplama süs eşyaları ve tespihleri ile meşhur. Ben bir tane aldım gitmişken, çoğu yerde Türk parası geçiyor.

6) Yamaçlarında meşhur “Yağmurdan Önce” filminin çekildiği Sveti Yovan Kaneo Kilisesi var. Filme konu olmasının yanı sıra, göle yüksek bir noktadan baktığı için bir hayli ziyaretçisi var. Kapıdan içeri baktım, papaz birilerini kutsuyordu. Uzadım hemen…

7) Osmanlı döneminden kalma 10 cami ve bir tekke bulunuyor.

8) Özellikle sabahları gölde sahile kadar gelen balıkları sürüyle görebilirsiniz. Eğer yolunuz düşerse gidin ziyaret edin derim naçizane. Tabi siz benim gibi Unesco’nun dünya mirasına almış olduğu ve avlanmanın yasak olduğu gölün balıklarına bakıp; “Ya bunlarında mısır unuyla tavası ne güzel olur şimdi” demeyin… Anlamsız bakışlara maruz kalırsınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.