Pamuk Prenses

Üvey Ana (Temsili)
Üvey Ana (Temsili)

Hikayeyi hepimiz biliyoruz ama yine de özet geçmek istiyorum. Dünya tatlısı, dünya iyisi, hatta sıkıcı olacak kadar iyi kral ve kraliçe evlenir. Kraliçe dönem koşulları ve tıbbın yetersizliği yüzünden doğumda ölür ve kral bir idiot olduğu için gider dünyanın en şirret kadınıyla evlenir. Dünya iyisi, hatta sıkıcı olacak kadar iki iyi insanın çiftleşmesi sonucu ortaya Hannibal çıkacak değil ya, pamuk gibi bir kız oluşur. O da anası babası gibi dünya iyisidir, hamarattır, saftır ve gerçekten sıkıcıdır. Üvey annesi de, “Amaaan zaten çocuk istemiyorum, bu adam da el kadar bebeği bana bıraktı, ava gitti. Ne anlarım ben çocuk bakmaktan, bir de bununla uğraşamam” der ve babayı manipüle ederek kıza eziyetlerde bulunur.

Şimdi burada bir kötü aramanın manası yok. Burada kraliçe kötü niyetlidir ama kötü olan kraliçe değildir! Kusura bakmasın kimse, doğa böyle işler, kendi neslini devam ettirmek için mücadele edersin. Kraliçe de aslanlar gibi, kendi genlerini ileriye taşımak için Pamuk’u dışarı itmeye çalışmıştır. Hayvanlar aleminde gördüğümüz en basit kanun da budur! Şimdi elinizi vicdanınıza atın. Buradaki kötü üvey anne mi, yoksa karısı öldü diye depresyona giren, çözüm aramadığı için yanlış tercihler yapan, belki de çocukken iyot eksikliğinden dolayı sağlıklı yetişememiş ve doğru kararlar alamayan baba mı? Belki krallığın psikoloji bölümünden yardım alsaydı, sonuçlar daha başka olacaktı! Kralın yaptığı yanlış tercihler sadece Pamuk’u değil, üvey anneyi de etkiledi. Kadın kafayı yedi, sihirli aynalara bakarak, “Güzel miyim, çok mu kilo aldım” tribinden delirdi.

Aldanma çocuksu mahsun yüzüne...
Aldanma çocuksu mahsun yüzüne…

Şimdi bu hikayede tek bir kötü var, o da net ayna! Bir insan çirkin bile olsa, gelip size, ‘ben güzel miyim, işte var mı benden daha güzeli’ gibi sorular sorduğunda, “Evet” dersiniz, “Ay çok zayıflamışsın bebeğim, maşallah ama tombişlik de sana yakışıyordu” dersiniz. Afedersin öküz gibi, “Senin üvey kız maşallah serpilmiş ohh, sen de kimsin, git ona bak da biraz giyinmeyi öğren, Pamuk mis gibi, çok güzelmiş” demezsiniz. Bu dürüstlük değil, bu bildiğin patavatsızlık, bu ayıp, bu insanlık dışı, bu zorbalık! Hikayedeki tek kötü de aynanın ta kendisidir. Elbette hikayedeki sembolizm nettir, aynı kişinin içselliği ve gerçek kendisidir. Ama ben hikayenin o kısmına hiç girmiyorum ve güzelliğe vurgu yaparak konuyu kapatmak istiyorum.

Son yıllarda bize diretilen güzellik algısından çok yoruldum. Bu haftaki yarışmamda kazanana Avon’dan güzellik seti göndereceğim. Bunun için yapmanız gereken tek şey, aynaya bakıp kendinizi gördüğünüzde söylediğiniz kelimeyi bana yorumunuzla birlikte yazmanız. En beğendiğim kelimeye hediyeyi gönderiyorum!

Zodyaklı

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

18 Comments

 1. Adam kesinlikle çözüm aramadığı için yanlış tercihler yapmış ama aynanın kabahati kadını kendisine bağımlı hale getirmesi diye düşünüyorum.
  Ben aynaya baktığımda lenslerim gözüme oturmamış yaa diye bin kez lenslerime bakıyorum 🤗😁

 2. Sistemin dayattığı güzellik anlayışı zerre umurumda değil, ben bedenimi ve kendimi seviyorum bu yüzden bakıyorum ve kendiyle barışık olan bakımlı olan her insan gibi bende kendimi iyi hissediyorum.

 3. Bence tontiş çünkü tombik bir insanım ve kocaman yanaklarım var ama yanaklarım beni tatlı gösteriyor (belki de insanlar öyle dediği için öyle düşünüyorum)

 4. aynaya baktığımda gerçek yüzümü görüyorum sade soluk yılların verdiği yorgunluk çizgileri bazen gülümsüyorum bazen yüzümü renklendirmek için şekilden şekile giriyorum kendime en yakışan pozu seçmeye çalışıyorum sanırım aynalar bana küsgün cok iyi göstermiyorlar

 5. Herkese göre güzelliğin tanımı farklıdır.Bana göre güzellik içimizdedir dışarıya yansıyan da onun sadece bir parçasıdır.Onemli olan içiniz güzel olsun zaten dışınıza da yansıyacaktır. 😃

 6. Herkese göre güzelliğin tanımı farklıdır.Bana göre güzellik içimizdedir dışarıya yansıyan da onun sadece bir parçasıdır.Onemli olan içiniz güzel olsun zaten dışınıza da yansıyacaktır. 😃

 7. Cingöz.. Aynay baktığımda kız sende ne cingözsün diyorum yaptıklarımla aramdaki uyum bu sanırım arada böyle fena olabiliyorum azcık.

 8. kelime: kooww (her sabah güne başlamadan bağırarak söylenir ve evet ergenlik dönemlerinden kalma “w” ile yazılır)
  anlamı: bu sabah da benim. bu sabah da kendim için güzelim. ha bide çok şükür bugünde ikizlerim. diğerleri mi? hani şu her daim çirkin bakanlar! Kov onları. kötü enerji diye bişey yok, kötü bakan kötüler var. Kov onları. Bugün güzel. Merhaba gün.

 9. “parçalı” bu yazıyı okuduktan sonra yüzüme hiç bir bütün halinde bakmadığımı farkettim. burnuma ,gözlerime ,dudaklarıma hatta sivilce ve siyah noktalarıma her ayna karşısına geçtiğimde teker teker bakarım ama bütün yüzüme hatırlamıyorum.

 10. Ne zaman aynada kendimi görüp begensem pekte güzelim çokta güzelim desem neremi begensem orama bi zeval geliyo en son Kaşlarima Amanda pek güzel dedim kaşı patlattım 😔🙈

 11. Mutlu olduğum zamanlarda aynaya baktığımda kendimi çok güzel görüyorum ayakları yere sağlam basan hayallerindeki herşeyi gerçekleştirebilecek bir kız oluyor karşımda ama üzgün olduğum zamanlarda aynaya bakasım gelmiyor hayattan ümidini kesmiş bitkin çirkin mi çirkin bir kız oluveriyorum. Aslında ayna hep aynı, ben aynı ben değişen tek şey duygularım ve olaylara yüklediğim anlamlar

 12. Aynaya mutlu baktığım zamanlarda kendimi çok güzel görüyorum ayakları yere sağlam basan hayallerindeki herşeyi gerçekleştirebilecek bir kız oluyor karşımda ama üzgün olduğum zamanlarda aynaya bakasım gelmiyor hayattan ümidini kesmiş bitkin çirkin mi çirkin bir kız oluveriyorum. Aslında ayna hep aynı, ben aynı ben değişen tek şey duygularım ve olaylara yüklediğim anlamlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.