Paris Gezi Notları

 

Romantizm kokan sokakları, tarihin her dönemini içinde barındıran müzeleri ve mis gibi kahve kokan kafeleri ile herkesin kalbini kazanmış Paris, elbetteki bizim itirafçılarımızın da radarından kaçmamış. Gırtlaktan gelen dolu kelimelere alışmak biraz insani zorlasa da dilin şiire benzeyen temposu bir yerden sonra çalmayı biliyor kalbinizi. Lafı uzatmayalım, başımıza beremizi takıp, atkımızı boynumuza dolayalım ve sözü aviakan ‘a bırakalım.

 

1) İngilizce konuşmazlar teorisi gerçekten de yalan. İstediğim herkesle İngilizce konuşabildim. Çok kötü konuşsalar da anlayabiliyorsunuz. Ancak özellikle garsonlar gayet kaba. Suyu bir tek kafamıza atmadıkları kaldı.

2) Paris tertemiz teorisi de yalan. Birçok noktanın idrar koktuğunu gözlemliyorsunuz.

3) İnanılmaz bir kültür kenti. Louvre Müzesi, Notre Dame Katedrali, Madleine Sarayı, Zafer Takı, Eiffel Kulesi, görülmeye değer yerler. Şanzelize‘de gezintinin tadı bir başka.

4) Hanımlar gayet şık ve özenli giyimli. Ne var ki, bizimkilerin de onlardan geri kalır bir tarafı yok.

5) Rahatlık her yerde. Gecenin 1’inde metronun havalandırmasının üstünde etek kaldırmaca oynayan kızlar vardı. Aynı şekilde, kıyafetlerinden nerelerinin görüldüğünün hiç önemi yok, rahat rahat oturup kalkıp, sere serpe oturup, bacak bacak üstüne atabiliyorlar.

6) En çok garibime giden de, bazı erkeklerin, karılarına olan sevgilerini, herkesin ortasında poposunu okşayarak göstermeleriydi. Yani bizim makas almamız gibi bir şey. Sonuç: Paris mi, eh işte, İstanbul’un çeyreğine değişmem…

 

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.