Paris Gezi Notları

Demir Leydi’si ile ünlü aşıklar şehri. Herkesin sevgilisini, eşini alıp gitme hayalleri mutlaka vardır. Hele bir de hava kararmaya başlayınca Işıklar Şehri denmesinin hakkını fazlasıyla verir. Şehir iyiden iyiye tabloya dönüşür. Sanatın ve kültürün beşiği desek hiç yalan olmaz. Notre Dame Katedrali’nden, Louvre Müzesi’ne gezilecek çok yer var. Hazır ilkbahar yağmurları da bastırmışken biletleri hemen alın. Yağmurlu havalarda romantizm bir başka… Paris için söylenecek çok söz var gelin bir de ocho nun gözünden bakalım.

 

1) Şehir ortada bir daire ve etrafında halkalarşeklinde, Zone 1,2,3 diye bölgelere ayrılmış. En ortada asıl Paris bulunuyor, her sokağı Nişantası ve İstiklal gibi olan mükemmel bir turizm merkezi.

2) Tüm şehirde huzur var. İnsanlar birbirlerine saygılı, polis bile otomobiliyle durup bize yol verdi.

3) Kesinlikle kuyruğa girme psikolojileri var. Dükkan girişinde nedir diye bir şeyleri inceleyim derken, dönüp bakıyorum arkamda sessizce 10 kişi kuyruğa girmiş.

4) İşgücü çok pahalı olduğu için mümkün olan her yerde otomasyona geçmişler. Markette bile aldığın ürünleri tek tek barkoddan okutup kendin ödüyorsun. Kasiyer yok.

5) Beklenen konu, kızların neredeyse hepsi çok güzel. Aradığınız her türlü kızı burada bulmanız mümkün. Sarışın, kumral, esmer, zenci, sarışın Japon, Rus zenci vs.

6) Şehirdeki binalar ve sanat eserleri muhteşem. Notre Dame, Museum La Louvre, parklar, kiliseler… Bunları dururken Eiffel’in şehrin sembolü olması çok ilginç.

7) Metro sistemi mükemmel. Şehrin her yerine metroyla gitmek mümkün ama 1’de kapanıyor. Aman dikkat.

8) Her şey çok pahalı. İstanbul’a kim pahalı diyorsa gitsin bir de orayı görsün. Su bile 2 Euro, yemek 30-40 Euro’dan aşağı değil. Bir tek şarap inanılmaz ucuz.

9) Osmanlı şatafattan batmış diyenler bir de Versailles Sarayı’nı görsün derim. Bizimkiler yanında çok sade kalıyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.