Piknik keyfine farklı bir bakış açısı getiren itiraflar

Her Türk ailesinin yapılması zorunlu aile aktiviteleri arasında yer alır piknik. Aile olmak için yapılması gerekenler listesinde en üst sıralarda yer alır. Öyle Amerikan filmlerindeki gibi pek romantik ve pratik de değildir bizim pikniklerimiz. Mangal yanar, çocuklar etrafta koşturur, çeşme başını kapana gözler hasetle çevrilir… Ama yeşillikler arasında. Taptaze meyve ve mis kokulu yemeklerle geçecek bir gün de fena olmaz hani. İtirafçılarımız da böyle düşünmüş ve hazırlamışlar piknik sepetlerini. Sonrası mı? Bunu da onlardan dinleyelim.  

Pikniğimizden kareler

Dönüp baktığımda ahşap salıncakların bir yanında 5-6 çocuk, diğer yanında da 2-3 çocuk sallanabilmek için sırasının gelmesini bekliyorlardı. Deli gibi kahkahalar atarak sallananlar ise annemle babamdı. E tabi, şişede durduğu gibi durmuyor meret.

80.1

Ateşli Piknik

Sıradaki alkış demetini, Karaman yolundaki ormanlık alana “Ateşli Piknik Yapmak Yasaktır” tabelasını yerleştiren yetkililere armağan ediyorum. Aman diyeyim; piknik yaparken kılık-kıyafetinize, hal ve tavırlarınıza dikkat edin. Mazallah ateşli bir ortam yaratır, ormanlarımızı çatır çatır yakarsınız.

 80.2

 

Bize her yer piknik

Üniversitedeyken orman yangını çıkmıştıda bütün okul itfaiyeye yardıma gitmiştik. Deli gibi yanan ağaçları söndürmeye çalışırken tanıştık gurbetteki can dostumla. Yüzlerce Amerikalı, Çinli, Avrupalı arasında ve gece karanlığında gördüm onu, “Türk müsün?” dedim. “Evet” dedi. Hemen anlamıştım çünkü biz deli gibi yanan ağaçları söndürmeye çalışırken bu kahraman Türk evladı yanına sucuk almış, bir dala geçirmiş mangal yapıyordu.

 80.3

Kız kıza piknik izlenimleri

1)Kimse mangalla uğraşmak istemez 2)Mesire alanına kadar iki poşet taşımak istemezler 3)Top oynamak istemezler. 4)İçki içmek istemezler. 5)Oturulacak yeri biri beğense diğeri beğenmez 6)Bazıları köfte, bazıları et, bazıları da tavuk yemek ister 7)Alınacak her şeye ”Çok alma yenmez, o da yenmez” diye itiraz ederler. 8)Ve en kötüsü eve erkenden dönmek isterler. Uzun lafın kısası; kızlardan oluşmuş bir grupla pikniğe gitmeyin arkadaş!

 80.4

Şöhret olmak

@Mr_Wide ‘ın itirafını okuyunca hatırladım. Yıllar evvel Gaziantep’te fuar denilen piknik yerinde piknik yaparken yerel bir gazete muhabiri, “Fotoğrafınızı çekebilir miyim?” diye sormuştu. Biz de ailece poz vermiştik. Sabah gazetede; “İşte fuarı kirleten aileler” haberini görünce bir daha oraya piknik için gitmemiştik.

 80.5

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.