Porto Gezi Notları

 

Orta Çağ’dan kalma şehir merkezi, tarihi ve modern dokuların harmanlandığı binaları, dar sokakları, sıcakkanlı insanları ve çılgın derecede gelişmiş ulaşım ağıyla en gezilip görülesi yerlerden biri Porto. Akdeniz İklimi’nin o ılıman sıcaklığının tadını bu güzel liman kentinde çıkarmak için zaman kaybetmeyin. Zaten HayriPotır size yeterli ipuçlarını veriyor e daha fazla durmaya gerek yok bizce!

 

1) Şehrin ortasından Douro nehri geçiyor ve eski Porto bu nehrin kenarında. Kıytırık bir makina ile bile tablo gibi resimler çekmeniz mümkün.

2) Özellikle I. Louis Köprüsü üzerinden şehri seyredin, manzaraya doyamayacaksınız. Bu köprüyü Eyfel kulesini yapan mimar yapmış. Üst katından metro ve yayalar, alt katından arabalar geçiyor.

3) Nehirde eskiden şarapları taşıdıkları Venedik gondollarına benzeyen teknelerle şimdi tur düzenliyorlar. Ucuz ve muhteşem bir gezi yapabilirsiniz.

4) Nehir kenarı şarap depoları ve şişeleme tesisleri ile dolu. Fakat siz siz olun aç karnına açgözlülük yapıp hepsinde şarap tatmayın.

5) Nehrin kenarından yukarı doğru dik yokuşlardan çıkıyorsunuz. Yürüyerek gezecekseniz mutlaka rahat ayakkabı giyin ve yorulmayı göze alın.

6) Binalar Lizbon’a göre daha dökük ama daha etkileyici.

7) FC Porto takımı için yeni bir stad ve yanına alışveriş merkezi yapmışlar. Müşterim sanki müthiş bir şeymiş gibi bana gururla buraları gezdirdi. Nisan ayında İstanbul’a geldiğinde TT Arena stadı ve üç beş AVM gezdirdiğimde suratının alacağı şekli merak ediyorum.

8) Nehir kıyısında pencerelerinde çamaşırların asılı olduğu binaların bulunduğu Ribeira bölgesindeki bir restoranda mutlaka deniz ürünleri yiyin ve kendi imalatları olan biradan için. Bira tesisi restaurantların içinde.

9) 200 basamakla çıkılan ve kenti ayaklarınızın altına seren Clerigos Kulesi ve katedrali, üzerindeki çinilerle Portekiz tarihinin anlatıldığı Sao Bento tren istasyonu, Barok tarzı yapılmış Santa Clara, Sao Francisco ve Carmo kiliseleri, Se katedrali, Kristal Sarayı bahçeleri ve Şarap müzesini gezmenizi tavsiye ederim.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.