Riga Gezi Notları

 

Letonya’nın başkenti Riga için, Kuzey’in Paris’i diyorlar. Sürekli hareketli bir şehir ve neredeyse 24 saat sokaklar da dolaşabilmek mümkün. Tarihi dokusu ve mistik havası ilk bakışta tavlıyor insanı.  Tavlamasına aldanmayın çünkü oldukça pahalı hele ki gece hayatı,  hazırlıklı gitmekte fayda var.  Gezilecek görülecek yer şüphesiz çok fazla ama siz şehrin kalbi Old Town ile başlayın. Missniente çok gezmiş, çok yorulmuş ve anlatacak çok şey biriktirmiş…

 

1) Kış aylarında gitmek zorunda kalırsanız mutlaka teçhizatlı gidin, aldığınız nemli hava bile burnunuzun içinde donuyor.

2) Kızları güzel dediler herhalde kış olduğundan pek göremedim. Ama genç erkekler için (Türk erkeklerinin de onayıyla) şunu rahatlıkla söyleyebilirim, fotomodel olacak kadar yakışıklılar.

3) Riga ve dolayısıyla Letonya çok pahalı, menülerdeki düşük rakamlı fiyatlara aldanmayın 1 Lat, 3 TL’ye tekabül ediyor. Hayatımın en pahalı çorbasını (15 Lira) ilk defa Riga’da içtim. Hem de pizzacıda!

4) Riga’da Old Town mutlaka yaya gezilmesi gereken bir yer. Art Nouveau stilinin en çok görüldüğü yerlerin başında geliyormuş Riga. Cidden çok güzel binalar var.

5) Riga’ya giderseniz Medieval Restaurant’ta mutlaka yemek yiyin. Restoran bütünüyle ortaçağ görünümünde dekore edilmiş, garsonlar da döneme uygun kıyafetler içinde. Müzikler de cabası. Kendimi film setinde gibi hissettim. Büyülü bir mekan.

6) Letonya mutfağını tatmak istiyorsanız Lido’ya gidin. Avrupanın en büyük yığma kütük binası. Tek bir çivi bile çakılmadan dev kütüklerin yerleştirilmesiyle yapıldığı söyleniyor. Bina cidden çok etkileyici, yemekler bana biraz karmaşık gibi geldi ama gruptan beğenenler de çoktu.

7) Riga’ya yarım saat uzaklıkta olan Jurmala, Leton ve Rus sosyetesinin en gözde tatil beldesi. Tamam güzel bir yer, evler de hoş ama fiyatlar birkaç milyon Dolardan başlıyor. Bunları görünce Türkiye’min güzelim tatil beldelerindeki muhteşem evlerin çok ucuza gittiğini düşünmeye başladım.

8) Letonya’nın nüfusunun % 40’ı Rus ancak Letonlar Rusları hiç sevmiyor. Ruslara has ürün isterseniz Leton dükkan sahipleri tersliyor ve size bakmıyorlar.

9) Riga’nın meşhur yerel içkisi Black Balsam’ı deneyin. Alkol oranı hayli yüksek simsiyah bir likör.

10) Yazları güneş gece 12’de batıyor sabah 4’te tekrar doğuyormuş, bu da Riga’ya yazın gidilmesi gerektiğini gösteriyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.