Riyad Gezi Notları

 

Riyad’a gitmeyi düşünüyorsanız kendinizi ilk olarak çöl iklimine hazırlayın. Sıcaklıklar 50 dereceyi buluyor o yüzden kışın gitmenizi tavsiye ederiz. Kış derken bizim yazımız gibi bir şey işte. Bütün bunlara bakarak gündüzüne aldanıp, geceyi gözardı etmeyin çöl ikliminin en büyük özelliğidir gecelerinin soğuk olması. Geceler demişken gece hayatı, güzel kızlar, yakışıklı erkekler diye düşmeyin yollara. Ülke şeriat ile yönetildiğinden öyle bir hayat yok. Eğer rotayı Riyad’a doğrulttum diyorsanız Memleke’nin Riyad notlarını mutlaka okuyun.

 

1) Riyad ‘bahçeler‘ anlamına geliyormuş. Gerçekten de çölden beklenmeyen bir yeşile sahip.

2) Son derece düzenli şehirleşmenin olduğu bir şehir. Uçakla gece Riyad’ın üzerinden geçerseniz, bunu daha iyi görürsünüz.

3) Toplu taşıma olmadığı için, trafik sorunu yaşıyor. Benzinin ucuz olması toplu taşımaya geçmenin önünde en büyük engel.

4) Son derece kozmopolit bir yapısı var. Özellikle Bangledeşliler yoğun olarak yaşıyor. Bunun haricinde Filipinliler, Suriyeliler, Yemenliler, Türkler, Afganlar… Riyad’ı kendilerine mesken olarak edinmiş. Bunun sonucu olarak da belki 20’nin üzerinde dil konuşuluyor.

5) Suudi Arabistan’ın diğer şehirlerinde olduğu gibi Riyad’da da kadınlar “abeye” adı verilen uzun ve siyah bir tür giysiyle sokağa çıkmak zorunda. Kadınlar kendi başlarına çıkıp rahatça dolaşabiliyor. Yalnız kadınların araba kullanması yasak.

6) Şehrin birçok yerlerinde parklar var. İnsanlar rahatça buralarda gezebiliyor. Aileleriyle birlikte çimlerin üzerine serdikleri örtülerde çay içip çocuklarını gezdiren insanlar görebilirsiniz.

7) Kadınlara yönelik kıyafetler satan mağazaların vitrinlerinde, en dekolte giysiler hatta iç gıcıklayıcı gecelikler aleni bir şekilde sergileniyor. Kadınlar bunları mağazalara girip rahatça alabiliyor.

8) Faysaliye ve Memleke adını verdikleri gökdelenlere çıkıp Riyad akşamlarını seyretmenin keyfine doyum olmuyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.