San Francisco Gezi Notları

 

Dünya’da tek bir şehirde yemek yeme ihtimaliniz varsa orası San Francisco olmalı diyorlar. Biz de buradan yola çıkarak neler yenmeli diye küçük bir liste çıkardık sizin için. İlk olarak bizim fırında makarnamız uzak diyarlarda boyut değiştirip Mac&Cheese olmuş o kadar övmüşler ki yemeden dönmek olmaz. 2. sırayı da bugünlerde adını sıkça duyduğumuz Doughnut alıyor. Ve tabii deniz ürünleri… Onların içinden de midye çorbası olmazsa olmazları. Amerika’dan ziyade sağlıklı beslenmeyi seviyor bu şehir. E bu kadar yemişken orada yapılacak 2. en güzel şey olan bisiklete binmede sıra. Upuzun bisiklet yollarının tadını çıkartın. Bizden bu kadar artık sıra LifeTimeLearner neler demiş ona bakmakta…

 

1) Gay ve lezbiyenlerin dünyadaki başkenti olarak bilinir, sokakta pek karşılaşmadım ama iki yakın temasım oldu. Başka şehirlerdekinin aksine burada çok rahatlar, hiç yadırganmıyorlar, o yüzden bir çoğu buraya yerleşmeyi tercih ediyor.

2) Şehirde kesinlikle bir Akdeniz havası var, insanlar çok sıcak ve yardımsever, yabancılık çekmiyorsunuz.

3) Mevsimleri bizden yaklaşık üç ay sonra yaşıyorlar, o yüzden en güzel zamanı sonbahar ayları, diğer zamanlarda inanılmaz soğuk oluyor.

4) Çok büyük parkları var, hepsi harika, şehir genelde yeşil zaten.

5) İnsanlar sağlıklı yaşama ve spora çok düşkün, okyanus kenarındaki yolda neredeyse 24 saat jogging yapan insan görüyorsunuz, hatta çocuklarını bebek arabalarına koyup koşanlar bile var.

6) Bir sürü küçük tepe üzerine kurulmuş, sürekli yokuş çıkıp iniyorsunuz. O yüzden yürüyerek gezmek oldukça yorucu, en iyisi bisiklet kiralamak.

7) Çok sayıda troleybüs dikkat çekiyor. Bu yerel yönetimin çevre kirliliğine karşı hassasiyetini gösteriyormuş.

8) Fisherman’s Wharf denilen bölgede harika deniz ürünleri yemek mümkün ancak yol kenarında satılan çeşit çeşit ürünlerden alıp, hem yürüyüp hem yiyeyim derseniz, martılar sürü halinde elinizdekileri kapmak için pike yapıyor ve mutlaka alıyorlar, dikkat!

9) Okyanus kıyısındaki iskelelerden birine çok sayıda deniz aslanı geliyor ve inanılmaz kötü kokuyorlar.

10) Meşhur tramvayı, evleri, Alcadraz Adası, okyanus kıyısındaki iskeleleri görmeye değer gerçekten. Tabii ki Golden Gate köprüsü de…

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.