“Sanat kimin için” diye düşündürten itiraflar

Yıllardır akıllardaki en büyük soru işaretlerinden biridir; sanatın sanat için mi yoksa toplum için mi olduğu. Yıllar yılı, ne şairlerimiz bu konu üzerinde kafa patlatmış ama bir orta yol bulmak nasip olmamış. Sanata ve sanatçıya verilen değer ortadayken o orta yolu biz bulabilir miyiz emin değiliz ama itirafları okuyup değerlendirmeye almakta fayda var…

Sanat

Sınıfın oturma düzenini ayarlarken “Kızla oturmam!” diye inat eden öğrencimin bir okul gösterisi için eşli dans çalışmasına katıldığını duyuyorum. “E dans etmeye gelince ediyorsun da, sırada niye oturmuyorsun?” diye sorduğumda gelen cevap; “Öğretmenim, o sanat için.” oluyor. Ne diyebilirim ki, magmada tangoya bekliyoruz herkesi.

 sanat1Sanat için

Masalara koyduğu menülere “Öpüşmek bir sanattır ama burada icra etmeyiniz” diye de bir not iliştiren saygıdeğer kafe sahibi, artık diğer kafeler gözümde birer sanat atölyesi gibi. Ufkumu genişlettiniz, sağolun.

sanat2Sanat, sanat içindir

İzlediğim kısa bir filmden etkilenerek, sadece bir gülümsemeyle hayattaki tüm olumsuzlukların değiştirilebileceğine öyle inandırmıştım ki kendimi, yolda gülümseyerek ilerlerken ”Bacım ne sırıtıyorsun, pokunda boncuk mu buldun?” lafını yedikten sonra, bana artık kimse ”Sanat toplum içindir” demesin.

sanat3Sanat aşkı

Bir alkış da televizyonda şarkı söyleyen genç gördüğünde abimle beni, “Çok istiyordum biriniz bir şey çalın, şarkı söyleyin. Gittiniz ikiniz de endüstri mühendisi oldunuz!” diye azarlayan ve sanatçı gelin getirdiğimde havalara uçan tezat kraliçesi anneme gelsin.

sanat4Fotoğraf sanatı

Sultanahmet Meydanı’nda yere yatarak camiiyi fotoğraflamaya çalışan sanatçı(!) kişilik, ekranda minareler yerine o turist kızın bacaklarını görmesem çabanı takdir edecektim. Gerçi yine ettim ya. Azimli sıçan…

sanat5

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.