Şangay Gezi Notları

 

Eski ve yeni olarak 2’ye ayrılan bu şehirde, diğerlerinde de olduğu gibi gezilecek noktalar eski diye adlandırılan bölümde. Yeni Şangay’da dev gökdelenler yer alırken, Eski Şangay’da tarihin derinliklerine inebilirsiniz. Şangay Çin’in temsilidir ve onlar için çok önemlidir. Bu nedenle gece hayatından tutun da, alışveriş merkezlerinden, yemeğine rengarenk bir yaşam sunar size. Gidin yerleşin demiyoruz elbet ama gidin görün mutlaka, pişman olmayacaksınız. Bizden bu kadar bir de TazeMühendis ne demiş ona bakalım…

 

1) Sokaktaki insanlar kesinlikle Pekin’e göre çok daha saygılı ve özen gösteriyorlar.

2) İngilizce bilen nispeten daha fazla, özellikle turistik bölgelerde İngilizce konusunda sorun yaşamıyorsunuz.

3) Bu çok tuhaf umumi tuvaletlerde kağıt ve sabun yok. Kafelerin içinde tuvalet olmuyor, alışveriş merkezlerine girmek gerekiyor.

4) Şemsiyelerini yağmur olsa da olmasa da yanlarından ayırmıyorlar. Güneş olduğu zaman da şemsiyeler hemen açılıveriyor çünkü Şangay ve Çin’de beyaz tenli olmak elitlik göstergesi esmerlere fakir ve cahil gözüyle bakılıyor.

5) Metro kullanımı gayet kolay ve rahat.

6) Latin alfabesi birçok yerde sorun olduğu için gideceğiniz yerin Çin alfabesinde yazılı bilgisi olursa çok faydalı olur. Tüm Çin için geçerli bir tavsiye, inanın kesinlikle çok faydasını görürsünüz.

7) People Square kalmak için tercih edilebilir güvenli ve ucuz bir yer.

8) Otellerin ayarladığı günübirlik şehir turlarını hiç kullanmayın. Kendiniz çok rahat ve daha uygun rakamlara aynı yerleri gezebilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.