Şili Gezi Notları

Tezatlar ülkesi Şili. Bir yanında çöl, bir yanında buzlar, diğer yanında ise kanallarıyla tezat kavramının hakkını sonuna kadar veriyor. Eğer sıcağa dayanıklıyım ve kesinlikle safari insanıyım diyorsanız Atacama Çölü’nü ziyaret etmeden dönmeyin. Yalnız dikkatli olmakta fayda var. Dünyanın en kurak çölüne gidiyorsunuz sonuçta. Şimdi Şili’ye bir de parkakasya’ nın gözünden bakalım.

 

1) Hiç kuşku yok ki başkent Santiago, ülkenin en gelişmiş şehri. Düzenli, temiz, şık, modern şehir planlaması ve ulaşım ağıyla ve özellikle metrosuyla akılda yer eden bir şehir. Çevredeki fakir mahalleri, bu şehrin de kaderi.

2) Bu şehirde gezerken karşınıza çıkan ve en çok şaşkınlık yaratan şeylerden birisi de bir parktaki Atatürk büstüdür.

3) San Cristobal Tepesi, And Dağları’na kadar, bütün şehre hakim bir manzara sunar. Tepeye çıkarken feniküleri kullanmak ilginç bir deneyim olacaktır. Tepedeki Meryem heykeli, Rio’daki İsa heykelinin bir benzeridir.

4) Ahumada Caddesi, örneğine kimi Avrupa şehirlerinde rastlayabileceğiniz canlılıkta, trafiğe kapalı bir caddedir. Söyleyecek sözü, sergileyecek hüneri olanlar, hep bu caddededir. Bana, en çok Barcelona’daki La Ramblas’ı hatırlattı.

5) Çok ilginç cafeler bulacaksınız bu şehirde. Özellikle Ahumada’da olan bu cafeler, ilginç bir ambiansa sahip. Café Haiti ve Caffe Caribe en ilginç olanları.Bu cafelerde servis ayakta alınıyor ve servisi yapan abartılı bir dekolteye sahip hanımlar, adeta bir konsomatris yaklaşımıyla, siz kahvenizi içene dek sizinle sohbet ediyorlar.

6) Şarap sizin için özel bir anlam taşıyorsa, tam yerindesinizdir.

7) Kesinlikle çok özgürlükçü bir kent; parklarda, sokaklarda, otobüs durakları ve hatta Başkanlık Sarayı La Moneda’nın önündeki parkta bile, kısacası hemen her yerde, neredeyse önsevişmesini tamamlamak üzere olan çiftlere rastlar ama kimsenin bunu yadırgamadığını görürüsünüz. Siz de yadırgamazsınız ama yadırgayan bir toplumsal yapıdan gittiğiniz için oralara, gelip burada anlatırsınız işte.

8) Kuzeye doğru çıkarken, Pasifik’in dalgalarıyla dövdüğü kıyıları geride bıraktıktan sonra, Atacama Çölü’nün sunacağı ilginç görüntülere tanık olursunuz. Şili’nin kuzey sınırına, yani Peru’ya kadar yaklaşık 1000 km. boyunca uzanan dünyanın bu en kurak bölgesinde, çok ilginç oluşumlara tanık olur fakat bir ot ya da bir kaktüs, hiçbir canlıya rastlamazsınız. Onlarca hortum oluşumunu bir arada görürsünüz.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.