Şili ve Peru Gezi Notları

 

Bu tatilde de medeniyetlerin ta göbeğine ineyim, az biraz tarih, üzerine de şoyle bolca egzotik kültürler ekliyeyim diyorsanız rotanızı biz şimdiden sizin için çizelim, siz de rahatça Peru ve Şili için çantanızı hazırlamaya başlayın. Üçuş biraz uzun, ülke biraz yüksekte belki ama inanın hayatınızın tatilini de anca böyle yerlerde geçirebilirsiniz. Manzarasından mı bahsedelim, insanlarından mı yoksa insan aklının alamayacağı mimarisinden mi biz bilemedik. Siz en iyisi etamenanki ‘nin itirafını okuyun.

 

1) Şili, Peru’dan daha gelişmiş modern bir ülke. Peru‘da güvenlik açısından daha tedirgin hissetseniz de yanlış bir davranışla karşılaşmadım. Ayrıca Peru’da polisin varlığını çok bariz görüyorsunuz ve şakalarının olmadığı her hallerinden belli.

2) Noel zamanı her yer kapalı, İspanyollar Güney Amerikalıları oldukça koyu dindar yapmışlar.

3) Her ülke halkı da oldukça yardımsever.

4) Şili kızları Perululardan açık ara güzel olmasına rağmen, arkasından dönüp bakacağım albenide birisini görmedim; düşünün Peru’nun halini…

5) Peru’da kokunç araba kullanılıyor. Türk olarak tedirgin oldum diyerek gerisini hayal gücünüze bırakıyorum.

6) Peru’da turizm önemli bir sektör olmuş. Ciddi ciddi kültür turizmi yapıyorlar. Öğrenecek çok şeyimiz var. Bu kadar zengin kültürel mirasa sahip bir ülkede sata sata fakir Avrupalılara her şey dahil paketi satmanın ne kadar yanlış olduğunu bir kez daha anladım.

7) İnka başlıca turizm ürünü. Bu arada İnka kültürü demek yanlışmış; İnka firavun gibi bir sıfat kralın ve tanrının oğlunun sıfatı. Doğrusu Quechua halkı, kültürü, medeniyeti ve dili…

8) And Dağları‘nda koka yaprağı kültürü tüm canlılığıyla sürüyor. Otelde koka çayı, çiğnemeniz için yaprağı vs ikram ediliyor. Kokainin hammaddesi olan bu yaprağı çiğnerseniz, acıktığınızı, susadığınızı ve yorulduğunuzu pek hissetmiyorsunuz. Zaten 3500 metre yükseklikle orası senin burası benim gezinebilmek başka türlü pek mümkün değil…

9) İkinci önemli ürün Nazca’daki çöldeki şekiller. Eric Von Danieken bir kasabanın kaderini değiştirmiş resmen.

10) İspanyollar emperyalizm nedir örneklerini sergilemişler burada: koca halkın dilini, dinini değiştirmişler. Geçmiş kültüre dair ne varsa yıkıp yerine katedral kilise yapmışlar. Tabii önemli katliamlar eşliğinde. Buna rağmen halkın bir bölümünün kendi dilini büyük şehirlerde konuşmayı utanç vesilesi yapıp hatta “Bilmiyorum, anlamıyorum” deyip sadece İspanyolca konuştuğunu öğrendim.

11) Her iki ülkede de konuştuğum insanlar hayatlarında ilk defa bir Türk görüyorlardı. Buna rağmen Atatürk’ü biliyorlar ve Santiago’da ve Lima’da Atatürk anıtlarının görünce gururlanıyorsunuz.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.