Sırbistan Gezi Notları

 

Güzel kadınlar, ucuz içki ve ucuz sigara…Tüm bunların bir araya toplandığı bir ülke Sırbistan. İnsan başka ne ister ki dediğinizi duyar gibiyiz. Ama tüm bunlardan keyif aldığınız kadar bu buram buram retro kokan ülkede gezerken de çok keyif alacağınızdan eminiz. Türklerden nefret ediyorlar gibi düşünceleri kafanızdan atın, genele yaymamak lazım. Hazır vize de kalktı küçük bir valiz ve şehre uyumlu retro bir ceket tam size göre. Yaptığınız işe küçücük bir ara verin Chaotica34’ün Sırbistan notlarında aradığınız birçok şeyi bulacaksınız…

 

1) Sanıldığı gibi aşırı milliyetçi ve Türk karşıtı insanlar yaşamıyor. Yani ziyaret etmek tehlikeli falan değil.

2) Avrupa’nın en güzel kızları Sırbistan’da yaşar.

3) Para birimi olarak Dinar kullanılıyor ve 1000 Dinar 10 Avro değerinde. 1 Lira ise 40 Dinar. Çok ucuz bir ülke diyemeyiz.

4) Türk olduğunuzu söyleyince Mehmet Pasha Sokolovic diyenler çok oluyor. Bu Sırp asıllı Sokullu Mehmet Paşa’nın oradaki ismidir.

5) Başkent Belgrad‘ta Osmanlı izleri görmek gayet doğal çünkü 400 küsür sene Osmanlı egemenliğinde kalmışlar.

6) Sırpça ve Türkçe’de 8000 kadar ortak kelime bulunduğunu görünce hayrete düşmeyin. Neredeyse Türkçe konuşacaklar biraz uğraşsalar.

7) Sırbistan Türk vatandaşlarına vize uyguluyor ama yılbaşında kaldırılması gündemde.

8) Avrupa Birliği’ne üye olma yolu Karacic‘in yakalanmasından sonra büyük ölçüde açıldı. Önce AB ülkeleri vize uygulamasını durduracak Sırp vatandaşlarına yıl sonunda.

9) Sonuç itibariyle Sırbistan gitmeye, görmeye değer, hiç de tehlikeli bir ülke değil. Türkiye’ye olduğu gibi her ülkeye karşı ufak önyargıları var insanların fakat bu önyargıları kırmak için bir fırsat bence.

10) Ve evet, tekrar söylüyorum; Avrupa’nın en güzel kızları Sırbistan’da yaşar.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.