Tacikistan Gezi Notları

İnadımız inat bir şekilde Taciklerin Türk kökenli olduğunu savunsak, onları kendimizden olarak görsek de Fars asıllı bir millettir kendileri. Denize kıyısı olmayan bir Orta Asya ülkesidir Tacikistan. Uzun süre Rusya boyundurluğu altında yaşayan bu ülkede hala bunun etkilerini görmek mümkün. Eğer Tacikistan’a doğru gitme hazırlığı içerisindeyseniz hemen diyeti bir kenara bırakın deriz. Çünkü Tacik pilavı yemeden dönmek yok. Kendisi hem lezzetli hem bol kalorili. Bu küçük dipnottan sonra asıl gezip göreninden dasfidanya ‘dan dinleyelim bir de Tacikistan’ı…

 

1) İnsanları bizim taşra insanımız gibi, temiz ve yardımsever. Yol sorduğunuzda neredeyse gideceğiniz yere kadar eşlik ederler.

2) Türkiye’ye göre oldukça ucuz bir yer ancak güzel kiralık ev bulmak zor olduğundan kira ücretleri de oldukça yüksek. Ayrıca kaliteli kıyafet bulmak çok zor.

3) Yemekleri çok yağlı. Tacik pilavını denemenizi tavsiye ederim ancak alınacak kalorileri göze almalı peşinen.

4) Çok fazla dilenci var. Market önlerinde, restoran çıkışlarında, en çok da pazarlarda bol bol karşılaşırsınız, çok da ısrarcıdırlar. Hatta kapı kapı dolaşanlara bile rastlamış buradaki arkadaşlarım.

5) Kışın hava sıcaklığı çok düşmemesine rağmen evlerin içleri çok soğuktur. Isınmak için sadece klima kullanılıyor. Bunun da sebebi Ruslar’dan kalma kalorifer tesisatlarının iç savaş sırasında tamamen tahrip olması. Evlerde petek bile yok, olanlarda da çalışmıyor.

6) Gece hayatı çok vasat. Gece kulüplerinde 4 hatun kişinin peşinde 40 tane erkek olur ortalama.

7) Yazın hava sıcaklığı inanılmaz artıyor, daha Mayıs ayında 35 dereceyi gördük ama nem yok, gölgede ve akşamları rahat nefes almak mümkün. Başkent Duşanbe’nin güneyinde kalan illerde durum daha vahim, sıcaklık 45-50 dereceye kadar çıkabiliyor.

8) Gelmeden önce internetten edindiğim bilgelerin aksine oldukça güvenli bir ülke. Gezilecek çok fazla yer yok maalesef. Çalışmak için güzel ancak gezmek için gelmeye değmeyeceğini düşünüyorum.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.