Tahran Gezi Notları

 

Ortadadoğu’nun en büyük başkentlerinden birisi Tahran. Bu nedenle İran’ın sosyal ve ekonomik yaşamına da yön veriyor haliyle. İkili bir karşıtlığın yaşandığı Tahran’ın kuzey kısmı gösterişli ve modernken, güney kısmı eski kent ve çarşılardan oluşuyor. Hava kirliliğinden dolayı da şehirde sürekli grilik boy gösteriyor. Az çok havasından suyundan bahsettik, kadınlarının çoğunda da estetik olduğuna dair duyumlarımız var. Bu arada kalmışlığın yaşandığı şehri gidip görmek istiyorsanız Jumeirah Tahran notlarını mutlaka inceleyin derim….

 

Bir iş gezisi için gittiğim İran’ın başkentinde bir hafta içinde dikkatimi çekenler:

1) Türkiye’de bilindiğinin tam tersine kadınlar daha sosyaller, kadın dolmuş şoförü görmek bile mümkün, mahalle baskısı ters yönde işliyor gibi, peçeli kadın görmedim hiç, kadınlar yaşlısından gencine, zengininden orta direğine bakımlı, en azından Tahran’da böyle.

2) Cami sayısı Türkiye’deki herhangi bir şehirle kıyaslanmayacak derecede az. Sarıklı, cübbeli molla görmek de bir o kadar zor.

3) Türk olmak, Türkçe konuşuyor olmak prestij meselesi. Bir çok yerde Azeri bulup işinizi kolayca halledebiliyorsunuz. Yardımcı oluyorlar. Saygı gösteriyorlar.

4) Trafik tam bir keşmekeş, motorlar trafik ışıklarına aldırmadan her yerden çıkabiliyor. Yayalar siz arabayla ilerken önünüze atlayıp nasıl olduğunu anlamadığınız bir şekilde tamponu sıyırarak karşıya geçiyor.

5) Benzin yeni kanun uyarınca limiti dahilinde (araç başına aylık 120 lt. diye hatırlıyorum) alırsanız 15 Cent, limitiniz üzerinde alırsanız veya otomobiliniz yabancı menşeli ise 40 Cent.

6) Kafe, kıraathane, nargile mekanı tarzı yerler çok az.

7) Sigara yasağı Türkiye’ye göre daha ciddi uygulanıyor, sigara içen de daha az.

8) Vizesiz gidilebiliyor, pasaporta sadece mühür vuruluyor ve ne iş yaptığınız soruluyor, hepsi bu kadar…

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.