Tayland Gezi Notları

Sokaklarında gezerken hamam böceği ve kertenkele kızartması gibi kültürümüze ters yiyecekler görseniz de, mutfağıyla ünlü Tayland dünyaya nam salmış durumda. Hint, Çin ve Güneydoğu Asya karışımı bir lezzet hakim. Tropik iklimin yaşandığı bu ülke de, ülkemizden farklı olarak soğuk kavramı yerini, serin kavramına bırakmış. Adaları ve plajları da dünyanın en güzelleri arasında. Yüzmek bir kenara dalış sevdalısıyım diyorsanız Tayland tam size göre, Andaman Denizi’nin maviliklerinde kaybolmak isteyeceksiniz. Tayland’a gitmişken en büyük adası olan Phuket Adası’nı da ziyaret etmeden dönmeyin. Yola çıkmadan da hayır_tokum Tayland için neler demiş bir okuyun…

 

1) 1939’da Siyam Krallığı iken Tayland adını almış.

2) Başkent Bangkok’un Thai dilinde ki anlamı “Melekler şehri”

3) Kanallar şehri Bangkok uzak doğu’nun Venedik’i olarak kabul ediliyor.

4) Resmi dil Thai’ce ama Çince ve İngilizce de konuşuluyor. Para birimleri ise Baht.

5) İnanış ve kural gereği elmas Buda tapınağına pantolon ve uzun kollu kıyafetlerle giriliyor. Bangkok’taki en eski ve en büyük tapınak. Ayrıca, en büyük “Yatan Buda” ( Reclining Buddha ) heykeli (46 metre uzunlukta, 15 metre yükseklikte ) bu tapınak içerisinde. Sadece Bangkok’ta 400 civarında Budist tapınağı var. Hatta Bangkok’taki tapınaklar ve müzelerin çoğu Unesco tarafından dünya kültürel varlıkları listesine alınmış.

6) Suyun üzerine kurulu yüzen pazarda alışveriş yapmak için bir kayık kiralamanız şart.

7) Samprang Gösteri Merkezi’nde dünyanın en büyük fil ve timsah gösterileri yapılıyor. Tayland’lılara göre filler savaşta yük taşıdıkları için kutsal hayvanlar.

8) Özel evlerde özel kadınlarca su yatağında popo ve göğüslerle yapılan vücut masajı çok değişik.

9) Bangkok aynı zamanda seks turizmi ile de ünlü bir kent. Çoğu sapık kişiler sırf AIDS kapmamak için bu kentin köylerine gidip bakire küçük kızları ailelerinden haftalık satın alıp dilediklerini yapıyorlar. Ve maalesef ülke yönetimi bu iğrençliğe bir şey demiyor. Çünkü ciddi bir rant.

10) Tayland’ın güney incisi olarak adlandırılan Phuket adası mutlaka görülmeli.

11) Phuket’teki Kata Plajı ömrümde gördüğüm en şahane plaj.

12) Dünyanın gerçek doğa harikalarından biri olan Phang-Nga Körfezi mükemmel.

13) Promthep Burnu’nda günbatımını izlemenin tarifi yok.

14) Phuket kasabasındaki Thai yiyecekleri, meyveleri ve tatlıları çok lezzetli.

15) Ünlü Wat Chalong’u ziyaret edince ilk işiniz fal baktırmaktır.

16) Şayet özel yat ile gitmiş iseniz gece yatta konaklamamanızı öneririm. Çünkü Phuket’de korsanlık, insan kaçırma, fidye bir hayli fazla.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.