Telefon Rehberi

aiBu hafta Attila İlhan’ın ölüm yıl dönümü. 11 Ekim 2005 yılında kendisini kaybetmiştik… Ölüm yıl dönümü için Attila İlhan’ın en sevdiğim hikayesini anlatmak istiyorum. Henüz 90’lar yılı, Attila İlhan, İzmir’de yaşıyor. O dönemlerde birinin telefon numarasını aradığınızda, Sarı Sayfalar isimli bir rehberden tek tek isimlere bakarak aradığınız numarayı bulabiliyordunuz. Genç kızlar da genellikle Attila İlhan’ın numarasını bulup arayarak ona olan aşklarını dile getirirlermiş. Eeee şair adam dönemin rock starı gibi düşünün..

Her gece 12’i geçtikten biraz sonra arayan bir kadın, Attila İlhan’ın ilgisini çekmiş. Kadın kendi ismini kullanmıyor, mahlas kullanıyordu. Kadın kısık sesle konuşuyordu, sesini kısık kullanması her nedense Attila ilhan’ın da pek hoşuna gidiyordu. Attila İlhan bir röportajında şöyle diyor “Öyle uzun konuşurduk ki, bazen kendimin bile bilmediği en mahrem sırlarımı anlatırdım” Kadınla artık pek yakınlaşmışlardı, neredeyse her gece kadının telefonunu bekler olmuştu, Attila İlhan.

Kadınla sohbetleri güzel ilerliyorken, kadın her gece telefonları “Peki ben senin neyinim” diye sorar, Attila İlhan bu eşsiz soruyu cevapsız bırakmayı tercih ederdi. Bir gün Attila İlhan kadın için bir şiir yazdı, kadın arayıp yine konuşmanın sonunda “Peki ben senin neyinim?” diye sorduğunda kadına yazdığı şiiri okudu “Sen benim hiçbir şeyimsin.

Kadın usulca telefonu kapattı ve bir daha da Attila İlhan’ı aramadı. Belki yanlış anladı şiiri, belki de anladıkları doğruydu ve de korktu fakat bir daha hiç görüşmediler. Şiir de öylece şarkılara, filmlere, anı defterlerine konu oldu.

Bu hafta en sevdiğim yazar-şair olan Attila İlhan’ın ölüm yıl dönümü olduğu için yarışmamın sorusunu da onunla ilgili sormak istiyorum. En sevdiğim şiirinin ismini bana yorum olarak gönderene Mia Design kişiye özel ajanda tasarımından harika bir tasarım göndereceğim! En güzel anılarınızı not alabilir, hayatınızı planlayabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

6 Comments

 1. “Kimi sevsem sensin ”

  kimi sevsem sensin senden ibaret
  hepsini senin adınla çağırıyorum
  arkamdan şımarık gülüşüyorlar
  getirdikleri yağmur
  sende unuttuğum
  hani o sımsıcak iri çekirdekli
  senin gibi vahşi öpüşüyorlar
  kimi sevsem sensin hayret
  in misin cin misin anlamıyorum

 2. KİMİ SEVSEM SENSİN!
  kimi sevsem sensin senden ibaret
  hepsini senin adınla çağırıyorum
  arkamdan şımarık gülüşüyorlar
  getirdikleri yağmur sende unuttuğum
  hani o sımsıcak iri çekirdekli
  senin gibi vahşi öpüşüyorlar
  kimi sevsem sensin / hayret
  in misin cin misin anlamıyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.