Tibet Gezi Notları

 

Eğer hayatın hengamesinden bunaldıysanız ve kendinize bir kaçış arıyorsanız, doğru yerdesiniz. Dünyanın en yüksek noktası daha doğrusu ”Dünyanın Çatısı” inzivaya çekilmek için en güzel yer. Bu noktaya vardığınız da hatta daha varmadan işinize yarayacak en önemli bilgi aşırı soğuk olduğu… Yazın dahi gitseniz anlık değişen havası var. Bu kadarı bizden diğer önemli noktaları da hayır_tokum’dan.

 

1) Yaklaşık iki milyon nüfuslu bir ülke. Aynı zamanda Moğol ırkına mensuplar. İnançları Lama Budizm’i. Resmi dilleri; eski bir Hint dili olan Sanskritçe.

2) Gelişmiş üç şehri Lhasa, Shigatse ve Gyangtse.

3) Ülkenin başlıca gelir kaynakları madencilik. Bunlar; kömür, boraks, altın ve demir. Ama Çin yönetiminde(!)

4) Kuzeyi Kunlun Dağları, güneyi ise Himalaya Dağlarıyla çevrili. Himalayalar büyüleyici olduğu kadar ürkütücü.

5) Tibet için dünyanın çatısı denilmesi çok doğru. Düz 2 km yol göremedim.

6) Tsanpo Vadisi ekonomik, kültürel, dini ve siyasi yönlerden Tibet’in merkezi.

7) Bir diğer adı kuzey ovası olan Chang Tang bölgesi ülkenin en yüksek bölgesi. Hatta birçok buz gölü görebilirsiniz.

8) Tibet’in doğu tarafı Kham bölgesi daha çok yağmur aldığı için yeşillikler içinde.

9) Tibetliler için dört kutsal gölden biri olan 4800 metre yükseklikte turkuaz renkteki Yamdrok Gölü manzarasıyla nefes kesici. Hatta Tibetli keşişler etrafı 250 km olan bu gölün çevresini yedi günde tavaf ediyorlar.

10) Meşhur Tibet öküzü Yak’ın eti hiç de lezzetli değil.

11) 1654 yılında Kral Songtsen Gampo için yaptırılan Potala Sarayı ve avlusundaki manzara müthiş.

12) Lhasa kentinde bulunan 7. yy’da yapılan Jokhang Tapınağı Tibetliler için dünyanın merkezi ve en kutsal yeri. Gidecek olanlara önemli üç uyarı: 1- Genellikle Çin üzerinden Tibet’e gidiliyor. Her ne kadar Çin vizeniz olsa dahi Tibet’e giriş için özerk vize gerekiyor. Tek kişiye asla vize verilmiyor. Grup ya da en az iki kişi olmanız gerekiyor. 2- Bazı yerlerde rakım inanılmaz yüksek. Haliyle basınç çok fazla ve tırmanış için ciddi kondisyon şart. Kalp ve tansiyon hastaları için çok riskli! 3-Tibet’ten Nepal’e geçerken Kodari sınırında polisler tabancaya benzer bir cihazı alnınıza tutup ateşinizi ölçüyor. Nepal’e hastalık getirdiniz mi diye. Sert tepki vermeyin. Verirseniz konunun tatlıya bağlanması zor olabiliyor. Tek kişinin bir haftalık maliyeti 2500 dolar.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.