Trabzon Gezi Notları

 

Doğu Karadeniz’in incisi, tarihi ve doğal güzellikleriyle herkesi hipnotize edebilecek kadar güzelliğe sahip Trabzon şüphesiz Türkiye’nin en gezilip görülesi yerlerinden. Her mevsimin ayrı güzel geçtiği bu şehrin yaylalarında sisler içinde mutlaka gezin . O temiz havayı iliklerinize kadar hissettikten sonra muhtemelen metropol hayatına geri dönmek istemeyeceksiniz. Sümela ve Uzungöl’ün kartpostalları kıskandıracak güzelliğini görmeden dönmeyeceğinizi biliyoruz ama hem bizden hem serçekörtalih’den küçük bir uyarı olsun…

 

1) Sokakta yerlere bakmadan yürümeye özen gösterin çünkü her an bir tükürük ya da balgamla karşılaşabilirsiniz.

2) Biri size ‘ballim napaysın?’ dediyse suratına tuhaf tuhaf bakmayın çünkü hatrınız soruluyor.

3) Sümela, Uzungöl vs. ziyaret edemiyorsanız Boztepe‘de semaverde çay içmeden ya da Ganita‘da deniz kenarında oturmadan gelmeyin. Eğer Ganita’da çay içecekseniz ‘süzgeçli’ demeyi unutmayın zira bardağınızın yarısına yakını çöplü gelebilir – bunun daha lezzetli olduğu konusunda şehirde kesin bir yargı mevcut.

4) Şehir içinde müzik yaparak dilenen birine rastlarsanız şaşırmayın çünkü Trabzon’dasınız haliyle keman değil kemençe çalacak.

5) Her ne kadar yanlış lanse edilse de Trabzon insanı çok sıcak ve olduğu gibidir. Sinirleri saman alevi gibi ve özleri sözleri bir; onlarla konuşmalarını anlamamak dışında hiçbir sorun yaşamazsınız.

6) Tıpkı Çanakkale gibi Trabzon’un bağlayıcı bir özelliği var, şehirden şikayet de etseniz yeşilden, denizden, insanlarından, köftesinden, balığından ve hatta kemençesinden bile kopamazsınız.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.