Türkçe’nin azizliğine uğrayan itirafçılarımız

Çok çeşitli kelime haznesine sahip ve sahip olduğu kelimeler kadar da handikaplı bir dile sahibiz. ‘Nereye çekersen oraya gider’ cümlesinin hakkını sonuna kadar veren, ağızdan çıktığı an kontrol etmeyi bırakın bizi geri dönülmez yollara sokabilen, sonrasında hem çok düşündüğümüz hem de bolca güldüğümüz kısacası bizi biz yapan dilimiz Türkçemize gelin itiraflarımız tarafından bakalım ve birazcık eğlenelim…

Türkçe

Spor salonuna girişte beni karşılayan siyahi görevlinin “İspanyol musun?” sorusuna “Hayır, Türk’üm.” dememle “Ağzına s*çayım!” demesi bir oldu. Bunu ona, “Nasılsın?” demektir diye öğreten ey boş işler kahramanı, sana cevabım bende gizlidir.

tu%cc%88rkc%cc%a7e1Türkçe’nin azizliği

Üstüme çıkmanız lazım” dedim yaa! “Bir üst kattalar” desene kızım! Hay dilimi!

tu%cc%88rkc%cc%a7e2İleri Türkçe

 Rus kız arkadaşım Türkçesini ilerletiyor. Hatta deyimleri bile kullanmaya başlamış. Geçen sabah ablam telefonla arayıp beni sorduğunda çok edebi bir cevap vermiş: “Mışıl mışıl uyuyor, nur içinde yatsın…”

 tu%cc%88rkc%cc%a7e3Güzel Türkçemiz

Bileği börkülen, içi cörleyen, kalbi fıtı fıtı atan ve lökür lökür ağlayan arkadaşımı dilimize kattığı kelimelerden dolayı alnından öpesim geliyor.

donald-trump-funny-face-animated-gif

Türkçe’nin gücü

Köyde, yurtdışından gelen bir gurbetçi akrabamızda oturuyoruz. 5 yaşındaki kızı hiç durmadan yaramazlık yapıyor. Annesi, Almanca olarak birkaç kez uyarıyor ama kız yerinde durmuyor. Almanca’dan ümidi kesen anne, kesin sonuç için Türkçe’ye başvuruyor; “Şimdi zımzığı çakarsam görürsün“. Kız mı? Sus pus olup oturuyor.

tu%cc%88rkc%cc%a7e5

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.