Uganda Gezi Notları

 

Uganda bir Afrika ülkesi. Yeşili bol bu nedenle milli parklarıyla ünlü. Bu parkları gezerken nesli tükenmek üzere olan birkaç hayvanı görmeniz de mümkün. Çarşı pazar gezerken çekirge kızartmalarıyla karşı karşıya kalırsanız sakın şaşırmayın. Bu onların geleneksel olarak yediği yemeklerden biri. Bu arada unutmadan Ekvator çizgisine dikkat! Zira bu hayali çizgi tam da bu ülke sınırları içerisinde. Ekvatoru geçtik diye belge almadan dönmeyin. Bakalım hayır_tokum Uganda için neler söylüyor…

 

1) Ekvator’un üzerinde, 25 milyon nüfusa sahip bir ülke. Resmi dilleri İngilizce. Çok sayıda yerel dil konuşuluyor ama en meşhuru Luganda. Başkent Kampala’nın nüfusu yaklaşık olarak 3,5 milyon.

2) Ülkede yaşlı insan yok. Çünkü hastalık ve sağlıksız koşullardan dolayı ortalama insan ömrü 40 yıl!

3) Uçsuz bucaksız çay bahçeleri, binlerce kahve ağacı, kilometrelerce uzayan yağmur ormanları tartışılmaz bir manzara.

4) Ekvator çizgisinin olduğu yere bir anıt yapılmış ve gelenlere ücret karşılığında ekvatoru geçtiğinize dair bir belge veriyorlar.

5) Pazarlarda çekirgeleri kanatlarını kollarından ayıklayıp diri diri kızartarak satıyorlar. Aynı zamanda termit isimli iri bir karınca türünü de kızartıyorlar ve berbat bir kokusu var.

6) Yerel dilde Kaloli denen akbaba türü bir kuş var. Başkent Kampala‘nın en lüks caddelerinde bile, çöplerde, çatılarda ve direklerinde bu kuşu görebilirsiniz.

7) Ağaçlar yılın 365 günü hiç yaprak dökmüyor ve yemyeşil.

8) Uganda milli parkları ve safarileriyle ünlü bir ülke. Safari esnasında dünyada sayıları sadece 61 tane kaldığı söylenen Beyaz Gergedan’ı görmeniz mümkün. Ayrıca Uganda için çok önemli bir kuş olan Uganda’nın sembolü Taçlı Turnaları da görebilirsiniz. Bayraklarında bile bu kuşun sembolü var. Onları öldürene ise 7 yıl ceza veriliyor.

9) Tarzan filmi 1930’da ilk bu ülkede çekilmiş.

10) Yetişkinlerin ortalama maaşı 40 dolar.

11) Kızarmış muz ve çapati denen gözlemeler onların en meşhur yiyeceği, çok da lezzetli.

12) Beyaz Nil rafting tutkunlarının vazgeçemediği ve dünyanın en güzel rafting yerlerinden birisi. Rafting yerleri açısından sıralamada dünya’da ilk 10’a giriyor.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.