Ustaca Yalan Söylemek

Yalan söylemek berbat bir alışkanlıktır. Kötü ve gerçekten sağlığa zararlıdır. Ama açıkçası madem yalan söyleyeceğiz, bunu usulüne göre yapmanın gerektiğine inanıyorum. Yalan söyleyerek karşımızdakini kendimize inandırmak ayrı bir durumdur, göz göre göre yalan söyleyerek karşımızdakini aptal yerine koymak apayrı bir konudur. İkisi de yanlış olsa bile, biri doğru yapılmış yanlıştır, diğeri sadece yanlıştır. Şimdi size, ‘nasıl yalan söylenilir’i öğretmek istiyorum!

Önceden planlayın!
Eğer yalan söyleyecekseniz, bunu önceden planlamanız gerekir. Spontane söylenen yalanlar, adrenalinle birleşince ister istemez unutulabiliyor. Mesela sevgilinizle büyük bir kavga ettiniz ve gerçekten haksızsınız, üstelik dürüst olmak istemiyor, yalan söylemek zorunda hissediyorsunuz kendinizi. O tartışmada sessizlik yemini etmek ve sevgilinizden ışık hızı ile uzaklaşarak bir süre konuşmamak, yalanınızı hazırlamanız için gerekli süreyi size kazandıracaktır. Sakın endişelenmeyin, sevgiliniz sizden açıklama beklediği için, görüşmeyi nihayetinde kabul edecektir. Böylelikle spontane bir yalan söylemek zorunda kalmaz ve yalanınızı dilediğiniz gibi planlayabilirsiniz.

Not: Aile üyeleri üzerinde de etkilidir. Yapılan araştırmalar, öğretmen ve patronlar üzerinde etkisi olduğunu kanıtlamamıştır!

Ben yalan söylemeyi asla beceremem!
Şimdi size vereceğim bilgi, gerçekten kötü insanların başka insanlar üzerinde uyguladığı bir taktiktir. Ben eminim ki, sizler kötü insanlar değilsiniz ama bazen ‘iyilik’ için böyle kötülüklere başvurmak gerekebiliyor. Usta bir yalancı olmak için bazen acemice davranmak gerekir. Yeni bir ilişkiye başladığınızda birkaç masum yalan söyleyin ve bilinçli bir şekilde yakalanın! Bilinçli bir şekilde yakalandığınız bu yalan durumunda, belirli davranış biçimi sergileyin, mesela o an sadece saçınızla oynayın, parmaklarınızı belirli bir senkronda hareket ettirin. Kısaca o hareketiniz ile yalan söylemiş olduğunuzu karşınızdaki insana koşullandırın. Bunu birkaç kez deneyin! Böylelikle gerçekten yalan söylemek istediğinizde yapacağınız davranışlar farklı olacağı için, karşınızdakine güven aşılamış olacaksınız. Ama asla karşınızdakine bunu belli etmeyin!

Not: Bu bilgileri kesinlikle çocukların ulaşamayacağı yerlere saklayın.

Hayali bir arkadaşınız hep köşede dursun!
Bir arkadaş edinin ama çok sık görüşmediğiniz biri olsun. Ona bir vefa borcunuz olmalı muhakkak, evli olması işinize yarayacaktır. Bu arkadaş yalan söylemek istediğinizde kullanacağınız bir imdat çekici olacaktır. Ama burada çok dikkatli olmalısınız. Eğer bir amatörseniz, bu hayali arkadaşınız, yalnızca başınız belada olduğu zaman ortaya çıkacaktır ve böylelikle karşınızdaki şüphe duyacaktır. Ama bir ustaysanız, her şey yolundayken de bu arkadaşınızdan bahsedebilirsiniz. Hatta sizlere tavsiyem, partnerinize bu hayali arkadaşınızla kendisini tanıştıracağınızı söyleyin. Partneriniz hazırlansın, son dakikaya kadar bekleyin ve son dakika arkadaşınızın hayatında yine dramatik bir olay gerçekleştiği için görüşmeyi iptal edin. Hayali arkadaşınız hakkında zaman zaman dert yanın, onun fazla dramatik olduğunu ve olayları abarttığını anlatın. Böylelikle asla şüphelenmeyeceği bir imdat çekiciniz olacaktır.

Çok bilinen yanlış: Karşınızdakini suçlamak!
İşte bu en çok bilinen yanlışlardan biridir. Yalanınızın ortaya çıktığını hissettiğinizde, karşınızdakini suçlamaya asla teşebbüs etmeyin. Karşınızdaki insan da, sizin gibi iç güvenliği tehdit altına gireceği için savunmaya geçecektir. Bu da sizin, geçmişten bugüne bütün yaptıklarınızın yeniden gözden geçirilmesi anlamına gelir. Unutmayın, siz bir yalancısınız ve iyi bir yalancıysanız asla geçmişten konuşmamanız gerektiğini bilirsiniz. Bu yüzden yapmanız gereken, böyle bir durumla karşılaştığınızda hemen kendinizi suçlayıp kötülemek olmalıdır. Karşınızdaki kendini güvende hissedeceği için geçmişi karıştırmayacak, aksine sizinle empati kurmaya çalışarak olumlu yönlerinizi düşünmeye başlayacaktır.

Yalanın yönünü değiştirmek!
Bu aşamaya geldiğinizde ya kötü bir yalancı gibi işleri batırırsınız ya da iyi bir usta gibi yalanın yönünü değiştirirsiniz. Yalanınız ortaya çıktı ve karşınızda ağzı köpürmüş bir şekilde sizi suçlayan biri var. Hemen kendinizi ondan soyutlayarak uzaklaşın ve karşınızdaki sizinle iletişim kurmaya çalıştığında, “Beni dinlemiyorsun” diyerek konuyu kestirip atın. Emin olun daha, “Anlat dinliyorum” dedikten sonra gerçekten dinleyen bir insana rastlanmamıştır, bu yüzden rahatlıkla bu bahaneye sığınabilirsiniz. Karşınızdaki insanın gerçekten sakinleştiğine emin olduktan sonra, kendinize bir kurban belirleyin. Mümkünse bu ikinizin de tanıdığı ortak bir arkadaşınız olsun ve asla planlarınızı kimseye anlatmayın. Ne yaptıysanız onu korumak için yaptığınızı anlatan, duruma uygun bir yalan söyleyin. Kısacası suçun sorumluğunu bir başkasına atın, bunu hazırlarken gerçekten dikkatli ve her ayrıntıyı kafanızda oturtmuş olmalısınız.

Elbette ustaca yalan söylemek için çok çalışmanız, bütün detaylara hakim olmanız gerekiyor. Yukarıda bahsettiklerimi evde tek başınıza uygulamayın, yalan söylemek size ve çevrenize zarar verebilir!

Zodyaklı

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.