Verona Gezi Notları

 

İtalya’nın en çok turist çeken şehirlerinden biridir Verona. Eğer kendinizi tarihin tozlu sayfalarında dolaşıyor gibi hissetmek istiyorsanız en doğru noktalardan da biri şüphesiz. Açık hava barlarından yemeklerine, yemeklerinden otantik sokaklarına kadar hayatınızdaki en keyifli seyahatini yapmaya hazırsanız, imtheperfect size bu konuda fazlaca yardımcı olacaktır. Siz onun notlarına göz atın yeter.

 

1) Mutlaka araba kiralayın. Mümkünse gitmeden önce İnternet’ten, vardığınızda havaalanından değil, çünkü ortalama bir arabanın günlüğü 40-45 Euro iken havaalanında 70 Euro istiyorlar. Araba kiralayın çünkü taksiler yoldan yolcu almıyor, durağa gitmeniz gerekiyor. Durağı buldunuz, 45 kişilik kuyruğa bakıp bunlar otobüs bekliyor herhalde demeyin. Hele hele o kalabalığın yan tarafında kendinizden başlayan bir taksi sırası mı hiç oluşturmayın, çünkü nafile. Taksi geliyor ve yan sıradaki ilk kişi içeriye atlıyor, siz ise kuyruğun en sonuna doğru yolu tutuyorsunuz.

2) Taksi sırasındayken yanınızdaki arkadaşınızla muhabbete dalıp, yarım saat sonra önünüzdeki kadını kastederek, “Ya bu kadın nereden geldi, kaynak yaptı galiba” demeyin; Türkler her yerde.

3) Mutlaka yanınızda harita olsun, sabah otelden çıkıp gideceğiniz yerin yolunu hasbel kader buluyorsunuz da, dönüşte aynı güzergahı tutturamıyorsunuz. Çünkü diyelim bir Trento bir de Milan yolu var, siz Trento istikametinden gittiniz sabah, akşam fark ediyorsunuz ki her caddenin başında Trento yazıyor, her yol oraya çıkıyor. Öyle ki, önünüzde iki yol var, sağdaki levhada Trento 71 km. soldakinde ise Trento 78 km. yazabiliyor.

4) Otoban her zaman en güvenilir yol. İlk gece bir dönüm arazi üzerinde iki buçuk saat döndüğümü bilirim. Gerçi otobanları Türkiye’deki gibi değil, 20 km için bile girseniz para ödüyorsunuz.

5) Sabah yol sorduğunuz benzinliklerin akşam saat onda istisnasız hepsi kapanmış olacak.

6) Verona merkezde bir arena yer alıyor ve bütün güzel yemek yenilebilecek yerler orada. Yalnız arenaya araba park edemiyorsunuz. Oraya gelmeden önceki yol kenarına park etmelisiniz. Eğer yol kenarları çok kalabalıksa ve boş olan tek yere yaklaştığınızda park edilmez levhasını gördüyseniz, pintilik etmeyin, ileride kapalı otopark var, oraya gidin. Zira Cumartesi akşamını taksi kuyruğunda geçirdiğiniz yetmiyormuş gibi pazar sabahını da polisi aramak ve arabayı bulmak ile harcıyorsunuz yoksa. Eğer bir de Pazar akşamı uçağınız var ise “Ya bunlar Pazar günü çalışmıyorlarsa, yarını bekle derlerse?” diye de üç buçuk atmanız cabası.

7) Merkezde yemek yemek istemezseniz Garda Gölü yolu üzerinde de nezih yerler var.

8) Makarna ve pizzalarını tattım, gerçekten güzel. Deniz mahsulleri çok yaygın, kılıç balığı sıcak geliyor.

9) Ne kadar Avrupa da olsa dilenciler orada da var.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.