Vicdan

 

Bundan yıllar evvel, henüz daha üniversiteye yeni başlamışken, kız kardeşim çalıştığı kanaldan eve geldi gözleri dolu dolu. Ne oldu falan filan derken, hikayeyi anlattı. İş yerlerinde bir arkadaşının kız kardeşi, o gün ablasından izinsiz ayakkabısını giymiş, ablası da buna çok sinirlenmiş ve “İnşallah arabanın altında kalırsın” demiş. Daha sonrasında, bir kaza ihbarı üzerine bunlar kaza yerine gittiklerinde kız, kaza yerinde kendi ayakkabılarını görmüş. Meğer gerçekten o gün kardeşi kaza geçirip ölmüş, kız da kardeşinin ayakkabılarına sarılıp sinir krizi geçirmiş. Zaman zaman bu hikaye aklıma gelir, ağlardım.

Geçen senelerde bir gün bir arkadaş toplantısında, kardeşime bu hikayeyi anlatmasını söyledim. Benim yine gözlerim doldu tabii… Kardeşim ise, “Hangi hikaye be?” diye, boş ve anlamsız bakışlarıyla bana baktı. Hikayeyi ağlayarak anlattım ama ne ağlamak, yüreğimi yerinden biri söküyor da, binlerce kez bıçaklıyor gibi hıçkırıyorum. Ruhsuz kardeşim ise gülmeye başladı. Meğerse o gün benim ayakkabımı giymiş. O yıllarda da kıyafet konusunda birbirimizle kıyasıya savaşımız var, kızın neyi var neyi yoksa çalıyorum. Ayakkabı konusunda hırgür çıkarmayayım diye bu yalan hikayeyi anlatmış. Benim yıllarca ama gerçekten yıllarca, aklıma her geldiğinde gözyaşlarımı tutamadığım hikaye koca bir yalanmış. Meğerse yıllardır bir yalanın içerisinde yaşıyormuşum.

İşin garip tarafı, hikayenin yalan olduğunu anlatmak istediğimde bile ağlamam. Kardeşimin eğlenceli kitaplar yazması yerine drama yazması durumunda ülkecek ağlayacağımıza artık eminim. Tuhaf olan ise, galiba şu an yazıyı yazarken bile kalbim aynı hissiyatla acıyor.

Bu hikayeden çıkarmamız gereken hiçbir ders yok aslında. Kardeşlerinize yalan yanlış, dramatik hikayeler anlatmamalısınız. Bazen bir pipo yalnızca bir pipodur.

Gelgelelim bu haftaki yarışmamıza… Sol kolumda ufak bir dövme var, şeklini doğru tahmin edene, yoğun talep üzerine Sosyopix’ten hediye çeki vereceğim. Dövme için, ipucu vermem gerekirse, geometrik bir şekil! Ve yarışma başlasın!

Zodyaklı

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

8 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.