Yemen Gezi Notları

 

Kahvesiyle ve türküsüyle bildik Yemen’i bunca sene. Şimdi gidip görmek isteyenler için biraz bilinenin dışına çıkalım. Öncelikle çok sıcak bir ülke yaz ayları gitmek için hiç uygun değil. Zaman zaman çıkan kum fırtınaları da sevdaya dahil, giderken ya göze alacaksınız ya da bir yolunu bulup ona göre ayarlayacaksınız kendinizi. Yemekleri bol baharatlı, baharat sevmeyenler aç kalmayı şimdiden göze alsın. Ülkede mistik bir hava hakim, kum fırtınasına da açlığa da yani çektiklerinize değecek kadar güzel o yüzden olumlu taraflarını düşünmekte fayda var. FreeX’in de size söylemek istedikleri var onun notlarına da bir göz atıp kararınızı verin!

 

1) Son Osmanlı olarak bilinen, adına türküler yakılan Yemen bugüne kadar gördüğüm ülkeler arasında kendine ait ruhunu şiddetle koruyan ve bunu sonuna kadar insanlara hissettiren ülkelerin başında geliyor. Baş döndürecek kadar mistik bir ülke.

2) Dar sokaklardaki 6-7 katlı kerpiç binalar üzerlerindeki işleme süsleriyle değme mimari binalara taş çıkartacak kadar göz alıcı.

3) İnsanları inanılmaz sıcak kanlı. Diğer Arap ülkelerinde olmayan bir zihniyete sahipler. Müslüman olsun veya olmasın kadınlar tek başlarına şortla sokak aralarında dolaşırken kimse rahatsız etmiyor.

4) Sinirleri adeta alınmış olan Yemenliler, yanlarında cenbiye denilen kamalardan taşımalarına rağmen bu kamaları sadece statülerini göstermek için kullanıyorlar. Bırakın kavgayı tartışmıyorlar bile.

5) Dilenci sayısı bütün dünya ülkelerinden daha az. Hatta bazı sokakta yaşayanlar verdiğiniz parayı bile kabul etmeyecek kadar onurlu. Herkesi elindeki torbadan aldığı bitki yapraklarını çiğnerken görürseniz şaşırmayın. Bu bir çeşit narkotik olan gat. Sabah toplanan gat öğleden sonra insanlara ulaşıyor. Bir torba gatın fiyatı 3-4 dolar.

6) Fakir bir ülke olan Yemen’de aylık maaş ortlama 30 dolar. Genelkurmay başkanının maaşı ise 400 dolarmış. İnanılmaz ucuz.

7) Alışverişlerde pazarlık yaparsanız istediğiniz şeyi üçte biri fiyatına alabilirsiniz. Özellikle hediyelik eşyaları çok güzel ve çok ucuz. Timsah derisinden veya yılan derisinden yapılan büyük boy çantalar 4-5 dolar, kaşmir şallar ise 2 dolar. Bunca ucuzluğa rağmen meşhur Yemen balı kilosu 200 dolarlık fiyatıyla el yakıyor. Kilosu yaklaşık 2 dolar olan meşhur Yemen kahvesinin tadı inanılmaz derecede kötü.

8) Son olarak değme sanatçıların bile ‘Burası Muş’tur yolu yokuştur’ olarak söylediği Yemen Türküsü’nün gerçeği ‘Burası Huş’tur yolu yokuştur’. Türkülere konu olan Huş, başkent Sana’a yakınlarında, on binlerce Osmanlı askerinin şehit düştüğü bir vatan toprağı.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.