Yolların kralı şoförlerimizin yolları itiraflarda kesişiyor

Gün boyu şehri bir ucundan diğerine sürekli gidip gelen, gün içerisinde yüzlerce yolcuyu dinleyen ve yolların kralı sıfatını başlarında bir taç gibi taşıyan şoförlerimizi de anmadan geçmek istemedik. Hazır cevap halleri, hafif kızgın hafif nazlı tavırları ile yolların sultanlarını bir kez de itirafçılarımızdan dinleyin.

Şoför

Üniversite yıllarım, Avcılar kampüsü otobüsünün hareket durağı, biz öğrenciler hemen tüm koltukları kaplıyoruz. Sonraki duraklarda, klasik uyuklama numaraları ile yaşlıları görmezden geliyoruz. Yaşlı yolcular için şoför 2-3 defa sesleniyor “Lütfen yaşlılara yer verin gençler” diye. Fakat tınlayan yok. Herkes koltuğuna yapışmış. Şöför Küçükçekmece’ye kadar geliyor ve sağa çekerek “Araba arızalandı” deyip herkesi aşağıya döküyor. Biz de iniyoruz doğal olarak. Sonrası malum, yaşlıları otobüse tekrar alıp güzelce koltuklara oturtuyor. Bize de bu yurdum İETT şoförünün zekasına parmak ısırarak ayakta yola devam etmek düşüyor magmaya yollanırcasına…

24.1

Şoför

Dolmuştan inmek için ayağa kalkılır. Elindeki resim çantası, el çantan ve kitaplar dağılmak üzereyken son anda toparlanılır ve yanlışlıkla şoföre “Müsait bir yerde iner misiniz?” denilir. Asıl bomba olan şoförün cevabıdır: “Gözüne kestirdin beni herhalde abla!”

 24.2

Yurdumun şoförleri

Mesaimiz bitti, patronum beni durağa bırakacak. Bir bakıyoruz benim bineceğim otobüs duraktan kalkmak üzere. Hemen önüne geçiyoruz, durakta inip otobüse biniyorum. Otobüsün şoförü beni büyük bir hayranlıkla karşılıyor ve “Öyle bir arabadan inip otobüsümüze binmeniz bizim için büyük bir şeref!” diyor. Güldüm, güldüm… Şimdi bile gülüyorum.

 24.3

Nazlı şoför

Geçen akşam Kadıköy’den eve dönmek üzere otobüse bindim. Yakındaki bir durakta ikinci sırada yolcu alan otobüsümüz, birinci sırada yer alanın aniden yola çıkmasıyla çok sert fren yapmak zorunda kaldı. Yere yuvarlananlar, koltuktan düşenler faslından sonra, birkaç durak boyunca sürücüye suçu olmadığı halde tepkiler yükseldi. Bunun üzerine sürücümüz “Sürmüyorum lan!” diyerek otobüsü yolun ortasında bırakarak terketti. Sonrası; otobüsten inip kaldırımda oturan sürücüyü teselli eden yolcular, özür dileyen şikayetçiler, sigara ikram edip “Hadi, sen olmadan nasıl gideceğiz?” diyen gençler ve nazı bırakıp “Tamam hadi gidelim.” diyen sürücümüz… Alem milletiz vesselam!

 24.4

Şoför Amca

Tamam ben sana “Canım sağına ineyim!” (duyduğuma ben de inanamadım) “Aaa yok canım manım sağda ineyim” (iyice saçmaladım) “Ben sağda inecem (az kalsın ağlıyordum)!” dedim. Demedim değil de be adam “Olur canım, istersen inme sen, bir turlarız” dedin ya… İkimiz de magmalara gelelim ama ayrı yerlerine e mi! Ağız alışkanlığı ve dalgınlık diye bir şey var değil mi!

 24.5

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.