Zanzibar Gezi Notları

 

Yürüyüş turları, dalış organizasyonları, tropik meyveleri, mavisi, turkuazı… Ölmeden önce gidilmeyi sonuna kadar hak eden bir ada Zanzibar. “Gitsem mi acaba?” diye bir soru kalıbını kaldıramayacak kadar da ihtişamlı. Aklında hala küçücük de olsa soru işareti olan varsa buyurun efendim hayır_tokum’un notlarını okumaya. Kendisi aklınızı çelmek için A’dan Z’ye her şeyiyle anlatmış…

1) Afrika kıtasının doğusunda Tanzanya kontrolünde iki adadan oluşan özerk bir bölge. Bu iki adanın isimleri; Zanzibar ve Pempa adası. Resmi dilleri Swahili ama İngilizce hakim. Para birimleri Tanzanya şilini. Başkenti Sone Town.

2) Ülkenin başlıca gelir kaynakları; Balıkçılık, turizm ve baharat üretimi.

3) Zanzibar aynı zamanda Queen grubunun solisti Freddie Mercury’nin doğduğu yer. Bu arada rahmetlinin gerçek adı Farrokh Bulsara imiş.

4) Mısırlılar M.Ö 12. yüzyılda Zanzibar’ı keşfedip kısa bir süre ticaret yapmışlar. O zamanlar Zanzibar’ın dünyanın köşesinde olduğuna ve daha fazla giderlerse aşağıya düşeceklerine inanıyorlarmış. Sonrasında Şiraz’dan gelen İranlılar adaya hakim olmuşlar. Haliyle hala Arap kültürü hakim. Örneğin; kapalı kadınlar, camiler kuran kursları etkin.

5) Stone Town’da 5 katlı her yanı balkonlu dikkat çekici beyaz bir bina var. Bu bina 1800’lü yıllarda Sultan Barghas için yapılmış. Halk bu bina için Beit El Ajaib (acayip ev) diyorlar. Nedeni o yıllarda elektriği ve asansörü olan tek bina imiş. Şu an ise müze olmuş. Terasından şehrin manzarası çok etkileyici.

6) Başkentte bulunan Dar Es Salaam’dan Zanzibar’a deniz otobüsü yada gemi ile gidebiliyorsunuz. Yalnız çok ilginç bir detay var. Zanzibar adasına girerken gümrük ve pasaport kontrolü yapılıyor. Yani ülke içinde başka bir ülke.

7) Taksiciler çok sahtekar mutlaka pazarlık yapın.

8) Bu adada kaybolmak çok sıradan, çünkü sokaklarda isim ve numara yok.

9) Foradhani Meydanı‘nda satılan baharatlı balık ve şerbetli portakal mükemmel bir tat. Aynı zamanda Fat Bottomed ve Bohemian Rhapsody kokteylleri değişik ama lezzetli.

10) Zanzibar dalış için müthiş bir yer. Nesli tükenmekte olan bir çok su altı canlısını çok rahat görebiliyorsunuz. Aynı zamanda adanın güneyinde bulunan Kizimkazi bölgesinde kıyıya çok yakın yaşayan yunuslarla yüzebilir hatta dokunabilirsiniz.

11) Adada bulunan Jazoni Ormanı koruma altında. Sebebi, kırmızı kalabus maymunları bu bölgede yaşıyorlar. İki dolar karşılığında rehber sizi maymunların olduğu bölgeye götürüyor. Maymunlar cidden çok komik. Çünkü gülerek poz veriyorlar. Tek kişinin lüks bir haftalık maliyeti 2500 Euro.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.