image description
Kadın, 36, Ankara

Sevgisizlik

Anneme karşı tek bir kötü söz söylemiyorum ama elinin değdiği yemeği yiyemediğim, teninin kokusundan tiksindiğim zamanlar oluyor. Elimde değil. İnsanın geçmişte yaşananlar karşısında sadece yüreği değil bedeni de hiçbir şeyi unutmuyor.

Huzur

Mutfak camlarımız apartman boşluğuna bakıyor. Üst komşumun her akşam yemeğinden sonra çay bardaklarına koyduğu kaşıkların seslerini duyuyorum. Karşılıklı çay içecek kadar bile birbirine katlanamayan ailem geliyor aklıma. Bazı şeylerin sızısı hiç geçmiyor...

Yoldaş

Halamın evine giderken, yolu kaybettiğimde korktuğumu anlayıp, benimle yolu bulana kadar gelen, apartmana girene kadar bekleyen, ancak "Tamam hadi gidebilirsin." deyip el sallamamdan sonra ayrılan, sevimli sokak köpeği; seni hiç unutmadım, patilerinden öperim.

Kendimi seviyorum

Uzun süreden beri ilk defa alışverişten zevk aldım. Kocamın zevkine göre değil de kendi zevkime göre kıyafetler, takılar aldım. Onun nefret ettiği abur cuburlardan yedim. Boşanan insanların mutluluğunu bugün anladım. Boşanmadım ama "Hayır" demeyi öğrendim. Ufak şeylerle başladım, en azından ben yine ben olacağım artık. Darısı tüm kadınların başına.

Sevmeyin

Lütfen artık 6 yaşındaki kızıma "Ver bisikletini de ben bineyim, gel benim kızım ol..." gibi şakalar yapmayın. Çünkü ona yabancılarla konuşmaması, kimseye cevap vermek zorunda olmadığı ve daha önce böyle şakalar yapanlar yüzünden ağladığı için, gerizekalı olduğunuz öğretildi. Bu kadar çocuk kaçırma ve taciz olaylarının olduğu günlerde biraz bilinçlenin ve çocuğumu rahat bırakın artık.

Sal gitsin

Kocam artık yatakta osursun istiyorum. Evet osursun. Gece yataktan kalkıp tuvalete gitmek istemiyorum artık. Uyurken tatlı tatlı salıp uykuma devam etmek istiyorum.

Sevgi Neydi?

İlk bisikletimi aldığı,zamanında kurs paramı ödeyip, bir de cebime harçlık koyduğu, panik atak geçirdiğimde endişelenip hastaneye götürdüğü ve tedavimi yaptırdığı, zaman zaman kalbimi kırsa da hep yanımda olduğu ve daha birçok yaşattığı güzellikler yüzünden kocam benim her şeyim. Ailem ise gönlümde uzaklarda bir yerlerde.