image description
Erkek, 34, Adana

Geç kalmadım

Yıllarca elini bile sıkmadığım, sıkamadığım babam kardeşi ölünce acısından bana sarıldı ve beraber 20 dakika boyunca ağladık. O kardeşinin acısına, ben de ona ilk kez sarılış olmama.

Ver kurtul

Cüzdanımı isteyen ama vermediğim 3,5 yaşında ki kızımın cümleleri; Baba, babi, babo, baboş, babiş, adam, popi adam, koca popolu adam. Trip atıp giden o, yarım saat nerem koca diye aynaya bakan ben. Kadın cinsi üstadım her yaşta aynı ve ürkütücü.

Ortada kalan ebe

Oturduğum binanın asansör giderini; "Kullanmıyorum kardeşim, en üst kattakiler ödesin ben ödemem" diyen 1. kat komşumu; bugün itibariyle foseptik giderinin tıkanmasıyla; "Koku bana gelmiyor, benim giderim tıkalı değil, ödemem masrafını" diyen 5. kat komşumla, dinsizin hakkından imansız gelir cümlesini test etmeleri için başbaşa bırakıyoruz.

At yarışına tay hazırlamak

Kayınvalidem akşam gelir gelmez kızımı sıkıştırmış, yetmemiş ki ben eve gelince bana dönüp; "Falancanın kızı çok iyi derslerinde, kızı şımartma bu kadar. Derslerine çalışsın, böyle giderse sonu iyi değil" dedi. Sözü bittikten sonra ona dönüp; "Benim kızım at yarışında değil, benim için kızımın mutlu, güvende ve sağlıklı büyümesi önemli" dedim. Sadece gözlerimin içine boş boş bakabildi. Kendi atomu parçaladı ya, anlamadı haspam!

Yemezler artık

Konuşmayı, yorumlamayı, borç istemeyi seven arkadaşımla buluşup kahve içiyoruz. Durup dururken "Generoso; çok şanslı adamsın, hayat sana güzel vallahi" diyor. "Neden?" diyorum; "Gayrimenkullerinin aylık geliri ne?" diye soruyor. "12 bin' diyorum. 'E babanla nasıl bölüşüyorsunuz, ne kalıyor sana?" diye soruyor bu sefer de. "Üçe bölüyoruz" diyorum. "Ee, üçüncü kişi kim pay alan?" diyor, derin bir nefes alıp cevaplıyorum: "Dört bin SGK, dört bin kredi, dört bin de babam alıyor." Ben kahvemi yudumluyorum, o da susuyor ve borç istemekten vazgeçiyor.

Siyahtan beyaz

Henüz on yaşlarındayken otuzlu yaşlardaki bir adamın tacizine uğramış bir arkadaşım var. Zaman içinde kin tutup, intikamını tacizcinin kızından almaya çalışan ve bunu başaran ama kıyamayıp onunla evlenen, sonrasında tacizciyi ifşa eden ve karısını aileden uzaklaştırıp çoluğuna çocuğuna bakan, gurur duyduğum, vicdanlı bir arkadaş...