image description
Kadın, 27, İstanbul

Artık uyuyalım

Alt kattaki yeni doğan minnoşun, aylarca gazının çıkmasını bekledim. Tam bitti derken diş çıkarttı. Hadi ona da tamam ama bu aralar tam uykuya daldığım anda binayı yıkarcasına ağlamalarının altında, bana karşı bir tavır olduğunu düşünüyorum. Lütfen yanlışsam beni düzelt ve lütfen artık uyuyalım...

Görücü

Bana görücü gelmek isteyen ve annem tarafından birkaç kez geri çevrilmiş akrabaların, tekrar gelmek istemesi üzerine annem; "Bizim kız at gibiydi ama ayağı sakatlandı. Bu saatten sonra işinize yaramaz!" demiş olamaz. Ben kesin yanlış duydum kesin!

Ama anne

Kontrole gidip geldikten sonra, değneklerle zar zor ayakta duran ben; "İki dakika tutun şunu ayakta, geliyorum hemen." deyip elinde yer beziyle gelip alçımın altını silen de annem olur. Tövbeler olsun ya!

Tuzla buz

Yoğun kar yağışı olan şu günlerde düşmemek adına buzlanma olan yerlerde gösterdiğim dikkati, tuzlama yapılan yerde de gösterseydim; şimdi ne mahalleye malzeme ne de doktorlara eğlence olmuştum. Ayağım alçıda da olmazdı hatta. Alçımın üstüne; 'tuzla buz oldu' yazanlara da burdan teessüf ederim.

Kırışık

Babannemle sohbet ediyoruz. İki saniyede ortadan kayboluyor ve elinde kullandığım kırışıklık kremiyle geliyor. "Bana da bunlardan alalım, bir sürü kırışık var yüzümde. Bak Kumru teyzene hiç kırışığı yok!" diyor. Alırız minnoşum alırız. Kumru teyzeyle aranızda 20 yaş var ama olsun yine da alır, geçmişe dönüş yaparız!

Haberim yok

Bir karar verin sevgili arkadaşlarım; kilo mu aldım, kilo mu verdim. Eğer verdiysem benim neden haberim yok ve bu tartıdaki fazla 5 kilo kimin?

İlk buluşma

Sevgili aday adayıyla ilk buluşma için hazırlanmak; bir saat, buluşma yerine ulaşmak; trafikten dolayı iki saat, tam masaya oturduğunuz anda kaşların da bayağı kalınmış, memleket neresi denmesiyle soğuma; ışık hızı! Tecrübe hep bunlar, tecrübe!

Limonlu Ayı

İş yüzünden sinirlenmiş evde dolaşıyorum, konu belli sarıcak birini arıyorum . O esnada ablamın ufaklık teyze diye atlıyor kucağıma. "Kapa bakayım gözlerini!" diyor. Emir büyük yerden olunca kapatıyoruz tabii. "Aç bakayım avucunu." diyor, açıyorum. Ayıcık şeklinde limonlu jelibonu bırakıyor avucuma. "Sen bunu çok seviyorsun ya bütün ayıcıkları yedim ama limonlusunu sana ayırdım." diye ekliyor bir de. Harbi ben neye sinirlenmiştim?

Paha biçilemez

Muhabbet kuşunu eğitirken ısırdığı yaraların iyileşmesi bir hafta, size alışması bir ay, adınızı öğrenip söylemesi paha biçilemez...

Kısmet

Yeğenimle çekildiğim her fotoğrafın altına, darısı senin başına yazan ve beni oğluyla evlendirmek istediğini bildiğimiz dul akrabamıza, erkek yeğenim; "Asıl darısı senin başına teyze!" yazmasaydı hala bir kısmetim olabilirdi...