image description
Kadın, 32, İzmir

Önyargı

Evlenmeden önce her dost sohbetinde ilişkiler konusu açıldığında "Her şey böyle güzel olamaz. Aynı yatağı paylaş, aynı kaptan yemek ye, ondan sonra gör gerçekleri." dediler. Evlendim, neredeyse bir yılımız dolacak; kocamla bekarlık zamanlarımızdan çok daha eğlenceli, derin bir ilişkimiz oldu. Şimdi o dostlar "Sen üç yıl geçmeden çok hüküm verme." diyorlar. İnsanın en büyük hatası kendi mutsuzluklarını başkalarında da beklemek midir?

Babaannem

Müze gezimizde, her insan iskeletinin başında durup Fatiha okuyan babaanneme "Yoruldum... Hadi daha hızlı!" dedim. "Ben hiç bir Adem oğluna çanak çömlek muamelesi yapamam, sıkıldıysan önden git!" cevabını alınca magmaya önden yolladım kendimi. Elbet bir gün kazı çalışması olur da beni de alırlar oradan umuduyla....

Temizlik imandan

Kır saçlı, orta yaşlı, üç dil bilen adam karizmasına karizma eklemek için gömleğinin içine fular takıyor... Bu annemin yaka kirine karşı yeni icadı... Ama babam öyle olduğunu bilmiyor. Ne olur siz de söylemeyin, öyle bilsin... Zira kendisi çok mutlu.

Büyüsüz bahçe

Otobüste hamileleri görüyorum, yolda bebek arabasını iten anne babaarı, alışverişe çıktığımda hep karşıma minik çorapların satıldığı dükkanlar çıkıyor, Facebook'ta ya arkadaşların çocuklarının resimlerini görüyorum, yeni anne baba olacakların mutluluk haberlerini okuyorum, burada büyülübahçe itiraflarını okuyorum... İçimden avaz avaz bağırmak geliyor, kızıyorum, kıskanıyorum, sinirleniyorum, hiçbirini görmek, duymak, okumak istemiyorum. Kocamın baba olamama sebebi olacağım diye çok korkuyorum. Hormonlarım benimle dalga geçiyor!

İyi ki doğdun

Dokuz yaşındaki öğrencim gerçekleşene kadar her yaş gününde aynı dileği tutacağını anlattı. Belki yardımım dokunur diye benimle paylaşması için yüreklendirdim ve sonunda parlayan gözlerle itiraf etti: "Babamın benim var olduğumu ve aynı evde yaşadığımızı fark etmesini istiyorum" Dokuz yaşındaysanız ve hak ettiğiniz sevgiyi ailenizden göremiyorsanız hayat gerçekten çok karanlıkmış. Boğazımda bir düğüm ve gerçekleştirmem gereken ciddi bir konuşma var.

Pişti

Dayımın oğlunun Mersin'de sünneti oldu, derneğin yemeği oldu, yengemin kardeşinin Yunanistan'da düğünü oldu; çok özenerek arayıp seçtiğim kıyafetlerime rağmen her seferinde birileriyle pişti oldum! Anladım ki; insanın pişti korkusu olmadan gidebileceği tek yer kendi düğünüymüş. Pes artık, ben oynamıyorum.

Yük

İki aydır bebeğimiz olsun diye uğraşıp duruyoruz. Hürrem üç bölüm sonra yine yüklü(!) ya; ben ancak sinir yüklüyüm...

İlk görüşte aşk

Kız kardeşimin evlenmek istediği çocuğu müzik zevki, saç boyunun uzunluğu, genellikle pasaklı ve dağınık giyindiği, rock barda çalıştığı gerekçesi ile kabullenemeyen babam; yetenek yarışmasındaki yetenekli çocuğu gördü, kendisine hayran oldu onun gibi damat istediğini söyledi. Sanırım babam ilk görüşte aşkın ne olduğunu yaşayarak öğrendi!

Hitap meselesi

Evlenmeden önce yatakta kocacığım/karıcığım diye hitap ederdik, şimdi aşkım/sevgilim olduk... İnsan elinde olanın kıymetini bilemiyor mu ne?