image description
Erkek, 43, İstanbul

Araba yıkama

Benzinliklerde bulunan otomatik araba yıkama fırçalarının, ilk yayılmaya başladıkları yıllarda; onların sabit durduğunu, arabalarınsa ileri geri yaparak temizlendiğini sanıyordum. Gülmeyi düşünmeyin bile!

Asansör

Tek başıma bindiğim asansör ara katta durdu ve kapısını açan kadın, beni görünce "Ay erkek" deyip kapıyı kapadı. Asansörle ilgili kötü bir anısı yoksa, erkekten anlıyor sanırım...

Rejim

Komşumun 138 kilo olan ve 37. rejimine başlayan kızı, "barmayan abi, 2 kilo vermişim belli oluyor mu?" diye sordu. "Bir kamyon kumdan, bir avuç alınmış gibisin." diyemedim haliyle! He kuzum süzülmüşsün deyip geçiştirdim şimdilik...

Klozet

Başkasının oturduğu klozete oturamam diyerek kiralık sıfır ev arayan, sosyetik geçinen, burnu havada kadın akrabam ile onlarca ev gezdik. Evler istediği gibi yeni ama sıfır değil. Bahanesi de klozetleri. Eve dönünce bu muhabbeti yaparken bizi dinleyen küçük yeğenim; "Amcaa klozet değişmiyor mu?" diye sorunca bi dumur olduk. Çocukta kafa zehir ama biz bunu niye daha önce akıl edemedik diye düşünmeden edemiyorum!

Acımak Yok

"Ürünler gelsin, paranı hemen hesaba geçerim" diyen 4 tane müşterim aylar geçmesine rağmen ödemelerini yapmadılar. Bahaneleri ise hep aynı. Yok yeni araba almış, yok köyde düşeş tarla almış vs... Hepsini haciz yaptırdım. Aylardır telefonda yok dedirten, işyerlerine gidildiğinde ayak üstü onlarca yalan söyleyen adamlar; masraflar, avukatlık ücretleri, geriye dönük faizlerle borçları ikiye katlanınca haldır haldır aramaya başladılar. Artık muhattap oluyor muyum? Hayır tabi ki! Böylelerine müstahak. Borçlarını ödedikten sonra kalan para sizindir. O parayla ne yaparsanız yapın!

Dua

Eyüp Sultan'da cuma namazını kıldıktan sonra dua etmek için türbeye girdim. Yanımda ki adam ellerini açmış "Sıkıldım bu hayattan, kavuşmamıza az kaldı, yakında yanında olacağım" şeklinde duyabileceğim laflar ediyordu. Ben içimden "Kim bilir adamın ne derdi var, Allah yardımcısı olsun" derken adam "Hadi canım kapatıyorum, türbede dua ediyorum, çıkınca ararım" dedi ve telefonu kapattı. Hadi kulaklıktan konuşabilirsin ama türbede dua ederken telefon nedir be abicim?

Ya kısmet

Ailem, arkadaş çevrem tarafından bana eş olarak uygun olduğu söylenen, devamlı muhabbeti döndürülen 3 kadından ikisi yaz aylarında evlenecekler. Geriye kaldı 1 kişi. Allah'ım ne olur onun da kısmetini tez zamanda yolla; yolla ki şu muhabbetten kurtulayım.

Önce insan

Müşteri adayını şirkete getirmek için havaalanından aldım. Durma noktasında ki trafikte müşteri adayı "Barmayan Bey, ambulans geliyor galiba. Onun peşine takılırsanız trafikten kurtulabiliriz. Günü birlik geldim ve akşam için dönüş biletim var, uçağı kaçırmayayım." dedi. Hiç düşünmeden zor da olsa müsait bir yere yanaşıp "Sizin kafadaki biriyle ticaret yapmanın gereği yok. " deyip adamı arabadan indirdim. Ne olduğunu soran işverene olayı anlatınca "İyi yapmışsın. Bize müşteriden çok insan lazım." dedi. Başkalarının zor durumundan kendilerine fayda çıkarmaya çalışan insanları sevmiyorum.