Çek Ordan Bir Buçuk Asansör

Üniversitede arkadaş ziyaretinden çıkıp 'iki kişiliktir' yazan küçücük asansöre ev arkadaşımla birlikte biniyoruz. Zemin katta asansör takılıyor ve kapı açılmıyor. Görevli çağırılıyor ve kapıyı açarken Karadeniz şivesiyle asansörün iki kişilik olduğunu defalarca söylenerek belirtiyor. Kapıyı açıp karşısında sadece iki kişi görünce ağzından bizi yerlere yatıran şu cümle dökülüyor; "Ha bu asansör demek ki bir buçuk kişilikmiş da !" He da öyleymiş!

Bundan Korkarım Ben

101 masasında bir vesileyle, "Kuştan korksak, mısır ekmezdik" diyorum. Diğer arkadaş, "Demirden korksak, trene binmezdik." diye devamını getiriyor. Muhabbet buraya kadar katlanılabilirdi üçüncü arkadaş; "Ağaçtan korksak, kazığa oturmazdık." demeseydi eğer. Gülmekten devamını getiremedik, iyi ki de getiredik yoksa mevzunun nerelere gideceğini Allah bilir!

Kaç beyaz var?

Bizim hayatımızda üç beyaz yoktur, kadınlar için iki beyaz vardır; biri gelinlik diğeri ise kefen. Ölmeden o evlilik bozulmaz diyen kozalağa da bir alkış yok mu?

Şövalye olmasın o

Bir alkış da Adana'nın kışları bile sonbahar gibi geçen havasından, Bursa'ya kış mevsiminde gelen ve ilk defa gördüğü doğalgaz sobasını şömineye benzeten, ona da dili dönmeyip 'şelale' demeyi başaran kardeşime gelsin lütfen. Konuya ne kadar uzak olduğunu hiç tartışmayalım isterseniz!

Et Mevzusu

3 günlüğüne Adana'ya annemleri ziyarete gitmeden önce, annem yemek listesi yapıyor; birinci gün kebap ikinci gün içli köfte, üçüncü gün de lahmacun şeklinde devam eden bol etli menüyü görünce anneme, "Üç gün et ağır olur, bi gün de sebze yiyelim bari." diyorum. Annemden tam bir Adanalı yorumu geliyor; "İyi o zaman bi gün de karnıyarık yaparız!" Sonuçta annedir, Adanalıdır, candır, eli öpülür eyvallah denilir.

Nerelisiniz

Üniversite birinci sınıfta yurt odasında yeni arkadaşlarla tanışıyoruz. Aralarında ikizler de var. Konuşma sırasında bir arkadaş ikizlerden birine nereli olduğunu sorup Adana cevabını alır almaz kardeşine dönüp "Sen nerelisin?" diye soruyor ve dördüncü arkadaştan bizi yerlere yatıran cevap geliyor: "Doktor onu Concorde ile Van'a yetiştirmiş!"