Kış uykusu

Ahlat'taki Selçuklu Mezarları'nı bileniniz vardır. Abimle anlaşıyoruz ve orada buluşmaya karar veriyoruz. Her zaman olduğu gibi kararlaştırılan yere erken giden ben oluyorum ve abimin gelmesini beklerken mezarlık içinde gezmeye başlıyorum. Bu sırada bir kaplumbağa ilişiyor gözüme yarısına kadar toprağa gömülmüş. Bir hışımla ''Hangi vicdansız gömmüş bunu toprağa?'' diye söylenerek kaplumbağayı topraktan çıkartıyorum. Kaplumbağayı kurtarmanın rahatlığıyla gezerken bir kaplumbağa, bir kaplumbağa daha gömülü toprakta. Sinirli bir halde hepsini çıkartmaya başlarken kan ter içinde kalıyorum; ama yılmıyorum. Bu sırada abim gelip durumu anlıyor ve bombayı patlatıyor:''Bırak oğlum hayvancağızları, kış uykusundalar.'' Ay salak, ay salak kafam!

Adam olmak

Bugün derste öğrencilerime, ''Biz Barış Manço şarkılarıyla adam olduk. Arabada arka koltuğa oturmayı, emniyet kemerini takmayı ondan öğrendik. Siz İsmail YK şarkılarıyla gaza basarak ne öğrenecek, nasıl adam olacaksınız?'' dedim. İyi dedim.

Ana sevgisi

Okula geldiği zaman beni, öğrencilerime ve velilerime aldırış etmeden ''Küçük bebeğim.'' diye seven bir annem var. Bir de ben varım ki hiç sormayın gitsin.

Mal hırsı

Malum havalar çok soğuk olduğu için eve giderken çocuklar sıkı giyinmeleri konusunda tembihlenir, eller yüzler iyice kapatılmadan dışarı çıkılmasın diye tekrar tekrar uyarılır. Bu uyarılar dikkate alınıp alınmadığı kontrol edlirken, bir öğrencinin görünmemek için çabaladığı farkedilir. Sezdirmeden öğrenci takip edilir ve sadece üstüne bir örgü hırkadan başka bir şey giymediği anlaşılır. Öğrenciler çıktıktan sonra malum öğrenciye montu sorulur ve annesinin bilerek giydirmediği cevabı alınır. Mahcup bir şekilde ''Ama ben üşümüyorum ki öğretmenim!'' diyen öğrencinize kıyamaz hemen mont ayarlarsınız. Maddi durumu çok çok iyi olduğu halde, benim içime sinmeyip yeni bir mont vereceğimden adı gibi emin olan annesinin, bir üç kuruşluk mont için evladına bu zülmü yapmasına isyan eder, sırf mal hırsı için çeşitli oyunlarla sizi defalarca enayi yerine koymasına masum yavru hürmetine ses edemezsiniz.

Terminal

Ağrı otobüsünde ''Nerede ineceksiniz?'' sorusuna, ''Terminalde ineceğim.'' dediğim de ''Orası da neresiymiş?'' diye afallayan muavine yardım yan koltuktan geldi: ''Garajda incek gardaş garajda...''

Bahtsız bedevi

Beş kadın ve tek erkek ben olduğum bir kurumla anlaşıp işe başladığım, alımlı, güzel kadınlar hayal ettiğim, bu sefer bahtım açılır da belki birisi olur heyecanıyla kuruma geldiğim ilk gün, tek bıyıklının ben olmadığımı farkettim. Allah'ım, bu nasıl bir şanstır ya!

Ruj kalıntısı

Bir türlü geçmek bilmeyen dudak yarası için annemin ısrarıyla gece yatarken ruj sürerek yattım. Sabah geç kalınca alel acele elimi yüzümü yıkayıp okula geldim. Öğretmenler odasında bazı öğretmen arkadaşların dikkatli nazarlarını çok güzel giyindiğime bazılarının kikirdemelerini de neşeli olmalarına yordum. Taki bir öğretmen arkadaş dudağımdaki ruj kalıntılarını ima edip magma sıcaklığını hissettirinceye kadar. Ama; ama ben... Of, anne off!

Acil servis

Ders esnasında bir öğrencim parmak kaldırıp ''Öğretmenim çok ateşim var. Karnım da ağrıyor.'' diye ağlayınca, yanına gidip ''Oyy, kıyamam ben sana! Hasta mı oldun sen?'' diye sarılıp öptüm. Şu an sınıfımda herkes ateşli, karnı ağrıyor üstüne de öksürüyor. Ben de hepsiyle tek tek ilgileniyorum ve eklemek istiyorum: Sizi numaracılar!

Minnettarlık

Direksiyon sınavında ''Ehliyet vereceğiz size hocam; ama trafiğe çıkmamak kaydıyla.'' diyen öğretmen arkadaşa, minnettarlığımı nasıl ifa edebilirim acaba?

Birazcık vicdan be

Kemoterapi esnasında verilen ağır ilaçlar neticesinde makat patlaması yaşayıp acılar içinde kıvranan evladına dayanamayıp ''Yaşça senden büyüğüm belki ama elini ayağını öpeyim. Bastığın topraklara kurban olayım. Bir şeyler yap, acısı dinsin. Dayanamıyorum evladımı bu halde görmeye.'' diye yalvaran acılı ve gözü yaşlı babaya ''Ne yapayım, bir fikrin var mı?'' diye alay edercesine tavır sergileyen doktor olmuş ama insan olmayı becerememiş varlık; yüzüne tükürmek isterdim. İsterdim, isterdim ama değmezsin be, değmezsin!