image description
Erkek, 38, İstanbul

Gülüyorum

Son bir haftada 2 aylık maaşımı hırsızlara kaptırmama, 1 aylık maaşım kadar borcum olmasına, önümdeki 1 ayı geçirecek param olmamasına rağmen; bugün hala gülebiliyorum diye bir arkadaşım "Ne kadar kaygısızsın!" dedi, gülmeye ondan daha çok ihtiyacım olduğunu düşünmeden.

Anlamak

Ailemle yaşadığım dönemde ancak emrivaki yaparak evde kuş besleyebilmiştim. Yıllar geçti, evden ayrılınca ilk fırsatta bir köpek edindim. Onun vefatıyla evlat acısının ne demek olduğu hakkında az çok fikir sahibi oldum. Son 7 aydır yine yavru bir köpeğim var, daha doğrusu kızım var. Kendi ilaçlarımı almayı unuturken, onunkileri saniye geçirtmiyorum. 28 yaşında, ailemin gereksiz kızmalarını anladım. Eğer çocukken bir köpeğim olsaydı, onları anladığım için bu kadar sorun yaşamazdım. Eğer çocuğunuzla anlaşamıyorsanız, hemen ona bir canlının sorumluluğunu verip aşırıya kaçmadan yardımcı olun; farkı kesinlikle göreceksiniz.

Mutlu terzinin kocaman söküğü

Eşek gibi çalıştığım derslerimden, finallerdeki hatalarımla teker teker kalırken üzülmüyor olmamın tek nedeni, ders verdiğim öğrencimin dereceye koşuyor olmasıdır. Popomda açılan kocaman delikle terzi-sökük ilişkisinin kanıtıyım.

Babiş

Ailemde öyle sevgi sözcükleri pek kullanılmaz. Öyle bir ortamda, sert bir babayla büyüyünce; ne sevgililerim, ne de çevrem şirin bir yanımı görmedi. Genelde tanımayanlar çok sert biri olarak bilir beni ama evimde kedim ve köpeğimle oynarken "babiş gel" le başlayıp "yerim popişini" ile bitiriyoruz. İtiraf ediyorum, hayat buymuş.

Terkedildik

İş ve okul nedeniyle evde daha az vakit geçirmeye başladım. Hem biricik köpeğim evde sıkılmasın, hem de bu soğukta sokakta kalmasın diye, 15 gün önce yavru bir kedi aldım evime. Çok güzel bir 15 gün geçirdik, hep oyun oynadılar, beraber yatıp beni yataktan attılar, hatta yalancı gebelik nedeniyle sütü olan köpeğim kediyi emziriyordu... Dünden beri kedim kayıp, köpeğim de ben de ilk defa terkedildik ve ikimiz de bir anlam veremedik bu gidişe. Sarıldık birbirimize ağlıyoruz, onca kızın yapamadığını yapan şirin kediye alkış yok mu?

Tarif edilemez

9 ayda; ortalama 35 liradan 24 kez aşı, iç ve dış parazit uygulaması yaptırmak 840 lira. 2 kez küçük çaplı ameliyat ettirmek 190 lira. 15 kilosu 110 liradan 7 torba mama 770 lira. Kazak, yağmurluk, tasma, ilaç, oyuncak vb. 130 lira. Toplam 1930 lira. Eve girer girmez üstünüze atlamasıysa paha biçilemez!

Kızlar kötülerle gezer

Dizilerden muhabbet açılmış konuşuyoruz, aramızda ilginç bir yakınlaşmanın olduğu fakat hiç bir sonuca ulaşamadığımız bir kız arkadaşım "Sen de Sawyer gibisin" diyor. Tabii koltuklarım kabarıyor ama duymamış gibi yaparak muhabbete devam ediyorum. Derken aynı arkadaş "Ne zaman Barney'yi görsem aklıma geliyorsun" diyor, ben ufak bir gülümsemeyle kasılmaya başlamışken cümlenin devamını getiriyor; "sen de onlar gibi yalnız öleceksin'". Özgüvenim sönerken neden sonuca ulaşamadığımızı tekrar anlıyorum.

Babama çekmişim

Babam yün içlik giymem konusunda uzun süre ısrar ediyor. En sonunda üstü kapalı bir şekilde durumu izah etmeye çalışıyorum, "Ya planlanamayan bir şekilde bir kızın yanında soyunmam gerekirse?" diyorum. "Sevgilin yok mu?" diyor, "Yok" diyorum, hiç düşünmeden "Olmaz o zaman!" diyor. Aklın yolu bir!

Uğraşım bitmez hiçbir zaman

İş arayıp durmak yerine geliştirdiğim malzemeleri üretmek ve aklımdaki projeleri hayata geçirmek için iş kurmaya karar verdim. Tam da beklediğim gibi ailem destek vermedi. Aynı gün içinde gazetede görüp öğrendiğim Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma Derneği'nin İş Kurma Kredisi'ne başvurdum. Ailemin durumu iyi diye destek alamadım. Şimdi de Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın Teknogirişim Sermayesi Desteği'ne başvuruyorum. Gerçekten bir kapı kapanırken bir kapı açılıyor ama her defasında umutları tüketip yeniden kurmak insanı çok yıpratıyor.

Bırak(a)mıyorum

Alkolü tamamen hayatımdan çıkarmak istiyorum. Bunu yap(a)mayışım nedeniyse ne bağımlı olmak, ne uyuyamamak, ne de başka bir şey. Alkol alıp da eğlendiğim tek kişi olan en yakın arkadaşımla bir daha keyifli sofralar kuramayacak olmamdan korkmaktır. Çünkü onlar hayatımın en keyifli anlarıydı.