Rev(f)erans

Bulunduğum konuma gelmek için ne birilerini aradım, ne birilerine yalakalık yaptım ne de birilerinin arkasından iş çevirdim. Öyle ki iş arkadaşlarımla sosyal hayatımda dahi görüşmem. Bir gün üst yönetimden biri beni arayıp şurada çalışır mısın dedi ben de seve seve dedim. Ancak çalıştığım yerdeki herkes benim torpille başkasının hakkını yiyerek geldiğimi düşünüyor ve her fırsatta bu yönde laf sokuşturmaya çalışıyor; torpillileri Allah'a havale edip duruyorlar. İşin enteresan tarafı hepsi daha iyi bir konum için mütemadiyen gözümün içine baka baka "referans" arıyor. İstedikleri yeri elde edemeyince de yine bir torpil yapanlara beddua furyası başlatıyorlar. İnsanlık ne zaman bu kadar kaypak oldu anlayabilmiş değilim.

Bank-acı

Bankacılık mesleği ile ilgili izlenimlerim: 1- Çalışanların çoğu iyi bir eğitim almış ve kendini iyi ifade edebilen insanlar. 2- Şubeci/ Bölgeci/ Genel Müdürlük ayrımı ciddi şekilde belirgin. Genelde bölge ve GM'ler şubecilere yukardan bakmayı seviyorlar. Oysa gerçek bankacılık şubede yapılıyor. 3- Bankacıların hemen hemen hepsi iyi giyimli ve presantabl. Ancak hemen hemen hepsi mesleğinden nefret ediyor. 4- Normal mesai saati 09.00-18.00 olmasına karşın bu saatler dışında ve dahi hafta sonu çalışmaya itiraz edenler yetersizlikle itham ediliyor ve kariyer yolunda dışlanıyor. 5- Ailenize kesinlikle zaman ayıramıyorsunuz; hasta olsanız doktora gitmeye çekiniyorsunuz. 6- Dışarıda sesi çıkmayan dünkü çocuk şubeden içeri girince aslan kesiliyor. Müşteri ya! Haksız olduğu halde ona haddini bildirseniz ve sizi şikayet etse krizi yönetememekle suçlanıyorsunuz. 7- Kazancınızın helal olup olmadığı her zaman sorgulanıyor. İnsanları sömüren bir imajınız oluyor 8- Kazancı fena değil ama yapılan işe göre çok düşük 9- Yapılacak meslek değil.

Para Konuşur

Biz (hepsi üniversite mezunu, ikisi yüksek lisans, birisi doktoralı) 5 bankacı, adamın etrafına toplanmış ülkenin siyasi ve ekonomik gelişmeleri hakkındaki değerlendirmelerini büyük bir ciddiyetle dinliyor ve arada bir onaylarcasına başımızı sallıyoruz. Yanlış anlamayın; adam ilkokul mezunu ama hayat okulunu okumuş, yemiş yutmuş ondan dinliyoruz... Ha çok önemli değil ama bir de hesabında 1,5 milyon TL parası var!