image description
Kadın, 40, İstanbul

Karışıklık

Eczanelerde bazı ilaçlar buz torbası ile verilir. İmkan varsa, daha sonra iade edersiniz. Bende poşedi ile geçen gün iade ettim. Bugün sarma sarmak için yaprakların bulunduğu poşedi buzluktan çıkardım. Ama poşetten buz torbası çıktı. Bilin bakalım eczaneye bıraktığım poşette ne vardı? Evet, sonunda bunu da yaptım!

Kabzımal

Yağmurlu bir günde, saçlarımı beremin altına toplamış; siyah montum ve eşofman altımla manav tezgahında sebze seçiyorum. Adamın teki arkamdan yaklaşıp, "Kereviz bunlar mı oluyor, fiyatı kaça?" diye sorana kadar bere takmayı seviyordum ben. Ne yaptın be bey amca?

Bizim Evin Halleri

Yine uykusuz bir gecenin sabahında, annem yorgun düşerek yeni uykuya dalmış yatıyor. Bende bebeğin üstünü değiştiriyorum. Annemin omzuna hafifçe dokunup; "Anne ben çocuğa yandaki odadan kıyafet alacağım, arada göz atarsın" diyorum, ses yok. "Anne çocuğa kıyafet bakacağım" diyorum, yine ses yok. Tam kapıya yöneliyorum, gözleri kapalı annem uykusunda cevap veriyor; "Bayramlık mı?" Yok anacım yok, yılbaşı için...

Rolleri Değiştik

Çocukken yemek seçmem yüzünden, anneciğimi canından bezdirmiştim. Şimdi annem 62 yaşında ve beraber kalıyoruz. Patates, karnabahar, barbunya, bulgur ve pirinç pilavı, makarna vb. yemekleri yemiyor. Geçen gün, "Hiçbir şey yemiyorsun, ne yapayım sana ben?" diye serzenişte bulunurken buldum kendimi... Zamanında o benim kahrımı çekti, şimdi onun kahrı da lütfu da başım üstüne!

Biraz Uyku

Son derece gazlı bebeğimiz yüzünden günlerdir uykusuz olan annem, dün gelen misafire; "Sen otur, ben namazımı kılayım." diyeceği yerde; "Ben abdest alayım, sen namazımı kıl." dedi. "Olur anne, ben de tesbih çekerim." diyerek olaya son noktayı koydum vesselam...

Ge(n)ç Anne

Bebeğim 15 günlükken genel kontrol için annem ve teyzemle beraber doktora götürdük. Bebeğim teyzemin kucağındaydı. Sorduğum soruları, beni bebeğin ablası zannederek "Şöyle yapın ablası, bunu verin ablası!" şeklinde yanıtlayan doktor; geç çocuk sahibi olan bu kadını sevindirdin, bilesin!