image description
Kadın, 35, Ankara

Platonik ötesi

Bir yemekteydim. Sen içeri girdikten sonra mekan bambaşka bir hava kazandı. Yürüyüşün, bakışların hatta oturuşun bile asildi, eşsizdi. Ben ömrümde ilk defa birini gizli gizli seyrettim. Biraz daha cesaretim olsa fotoğrafını bile çekecektim. Yüzünü sık sık gözümün önüne getireyim diye ezberledim... Sen beni fark etmeye başlayınca, duygularımı belli etmek istemedim ve garsona "Açlıktan ölmek üzereyim sabahtan beri kapıya bakıyorum" demek zorunda kaldım. Aslında ben: "Aşksızlıktan ölüyorum sabahtan beri bir artiste bakıyorum" demek istemiştim. Sana baktığımı belli etmek istemedim. Çünkü saat 12.00' yi geçmişti ve külkedisi evine dönmeliydi.

Uzaklara platonik

Arama motorunda gezerken mavi kazaklı fotoğrafını görmemle sana vurulmam bir oldu. Seni aradım ve buldum; hatta aylardır facebook'tan takip ediyorum, her gönderini beğenip yorumluyorum ama sen beni hala farketmedin. Aramızda çok uzun mesafeler olsa da tanışacağımıza dair umudumu koruyorum. Lütfen beni duy ve bana ulaş artık, İtalya'nın Caserta Eyaleti Belediye Başkanı...

Musallat

Nişanlandık aynı evde yaşamaya başladık; evlendik yine aynı ev, ayrıldık yine aynı ev, korkarım bu adam başka biriyle evlensem de benimle aynı evde yaşayacak!

Ömür

Bulaşık makinemizin ömrünün dokuzuncu yılında bitmesine kocamın yorumu; "Bizim evlilikten bile uzun dayandı, yapanlara helal olsun." Asıl sana helal olsun, baş kozalak!

Evliliğin Evreleri

Gözlemlediğim kadarıyla, evliliğin geçirdiği evreler: 1. Hayal-idealize: Doğru kişiyi bulduğunuzu zanneder, ondan daha iyisini bulamayacakmış, her şey çok güzel olacakmış(!) gibi düşünürsünüz. 2. Tanıma: Sanırım eşim hiç de göründüğü gibi bir insan değilmiş, acaba kandırıldım mı, demeye başlarsınız. 3. Çatışma: Ev, çocuklar vb gibi karı kocayı ilgilendiren konularda ortak bir karara varmanın ne kadar zor bir şey olduğunu fark edersiniz. 4. Yalnızlaşma: Evlilik hiç beklediğiniz gibi çıkmamıştır ve eşinizden soyutlanmaya başlarsınız. 5. Yabancılaşma: Eşinizin size çok acı verdiğini düşünüp onu tanımış olmaktan pişman olursunuz. 6. Kabuğu kırma: Hayatınızı daha güzel yaşamaya çalışarak, kendinizi işinize ya da sosyal hayata daha çok vererek evlilikten aldığınız zararı telafi etmeye çalışırsınız. 7. Çözümleme: Evlilikte yaşadığınız sorunların sizin olayları algılama biçiminizle büyük bir bağlantısı olduğunu fark edersiniz. İki tarafın zayıf yönlerinin nasıl gereksiz mutsuzluklar doğurduğunu gözlemlemeye başlarsınız. 8.Bağışlama: Tartışmalar, anlaşmazlıklar, kavgalar bitmiş yerini bilgelik almıştır. Onu ve yaptıklarını derin bir hoş görüyle kabul edersiniz. 9. Sahiplenme: Hayatın uzun ve dikenli yollarında birbirinize destek olmaya karar verip yanınızda yer alan tek kişinin eşinizin olduğunu görürsünüz. 10. Onsuz yaşayamaz gibi hisseder ondan önce ölmek istersiniz.

Yalnızlık sorunsalı

Yalnızlık sizin için telefonun ve kapı zilinin hiç çalmaması, doğal gaz, elektrik, su faturaların iki ayda bir gelmesi, kişinin doğum gününü sadece bankaların hatırlaması olabilir. Ama bence asıl yalnızlık, insanın düşüncelerini, duygularını, bedenini yani gerçek benliğini biriyle paylaşmaktan vazgeçmesidir.

Okuma Sevdası

Oğluma okuma sevgisini kazandırmak için, düzenli olarak dünya çocuk klasiklerini okuyorum. Her defasında kendimi hikayelere biraz daha kaptırıp süreyi uzattığımı, oğlumun şu nazik uyarısıyla anlıyorum: "Anne, kitabı kapatmak ister misin, ikimiz de ormanın içinde saatlerdir karnımız aç dolaşıyoruz, şimdi Robin Hood' a sarılıp ağlayacağım."