image description
Erkek, 32, İstanbul

O Günaha Değmez

Büyük bir gıda üreticisi olan müşterimiz başka bir firmaya fason iş yapıyor. Biz de o firmaya göre yeni ambalajlar tasarlıyoruz. Karşı taraftaki hatun kişi hem işi bilmiyor hem de saçma sapan nedenlerle sorun çıkarıyor. Doğal olarak ne müşterimiz üretime geçebiliyor ne de biz. Durumdan sıkılıp şaka yollu müşteriye "Abi şu hatuna bir el atsan bütün mesele çözülecek aslında" diyorum. Cep telefonundan resmini gösteriyor ve beni yaran kelimeler dökülüyor ağzından ; "Oğlum ramazanda günahlar da sevaplar da 9'la çarpılıyor. Hatun ortada, değmez dokuz kat günaha."

Yumuşatıcı

Uzun süren koklamalar sonucu beğenerek aldığı yeni yumuşatıcının, uzun süredir kullandığı ve değiştirmeyi düşündüğü yumuşatıcıyla aynı olduğunu eve gelip eskisinin boş ambalajını görünce fark eden birini tanıyorum.

Kahve

Yurt dışı fuarı sonrasında kalan yarım paket kahveyi, "ziyan olmasın" diyerek fuar malzemelerinin bulunduğu sandığa koyan, gümrük işlemleri sırasında da verdiğimiz beyanların dışında sandıktan çıkan söz konusu kahve yüzünden, şirketin bir dünya ceza ödemesine sebep olan kişi; "Dış ticaret ve ihracat müdürümüzün" ta kendisidir. Candır ama sarışındır!

Ütü

Bir daha, "Oo kız kardeşinle mi kalıyorsun, ne güzel. Bak ütü, çamaşır derdin de olmaz!" diyen olursa kafa göz dalacağım. Akşamdan beri kendi eşyalarım yetmiyormuş gibi, bir de onun eşyalarını ütülüyorum. Hay ben şansıma...

Patron çıldırdı

Gökçeada'dan gelen kardeşimle önümüzdeki yıl için tatil planları yapıyoruz. "Bisikletle mi gitsek yoksa tekneyle mi? " diye tartışırken yanımıza gelen annem araya girip, "Meltem'i alıp balayına git sen" diyor. Biz o esnada Meltem'in kim olduğunu anlamlandırmaya çalışırken kendileri noktayı koyuyor; "Kafamda 3 aday var bayramda hepsiyle tanış, aklına yatanı söyle ama ben senin yerinde olsam Meltem'i seçerdim." "O zaman Meltem'i alıp sen git!" demek istiyorum ama diyemiyorum tabii.

Stres

Genetik bir rahatsızlık için gittiğim doktor amca tedavinin 2 yolunun olduğunu, bizim ikinci yolu seçip ilaç kullanmadan bu işi halledeceğimizi söylüyor ve tedavi aşamalarını sayıyor. "Sigarayı azalt, kahveden uzak dur, stresli ortamlardan kaçın, bilgisayarla fazla haşır neşir olma, el ve kol kaslarını geliştirmeye yönelik spor yap, işini iş yerinde bırak..." Nasıl olacak bu saydıklarınız dercesine kendisine bakarken mesleğimi soruyor. Grafikerim deyince acıyan gözlerle bana bakıp ekliyor: "Biz en iyisi antidepresan destekli ilaç tedavisine başlayalım."

Birikim

Dün yaptığım mütevazi birikim 1 gün içinde 3 TL değer kazanmış. Eh bu hızla gidersek 274 yıl sonra istediğim evi alabiliyorum. Dayan vodka, 2290 senesine şurada ne kaldı ki?

Tasarım Sevinci

Dünya çapında bir markanın Türkiye ofisinin işlerini yapıyoruz. 30 gün önce anlaşma yapılmasına rağmen hala materyaller temin edilmiş değil. Bu gün arayıp işin durumunu soran firma yetkilisine hala eksik materyaller olduğunu ve işe başlanmadığını söyledim. "Onlar varmış gibi hayal edin, tasarımı öyle tamamlayın" diye cevap geldi. Ben de Bob Ross'um zaten. Evet buraya küçük bir yaş mama yapalım. Belki de burada renkli kokulu kedi kumu tepeleri vardır. Evet burada da aklımda ki küçük mutlu kuru mamalar var.

Teknik Servis

Şirkette kimse adam gibi bilgisayar kullanmayı bilmiyor. En ufak sıkıntıda çağrılan teknik servis bizimkiler sayesinde ev taksitine girdi. Yapabileceğim basit bir tamirata verilen servis ücretinden nefret ettiğim için duruma el attım. Ama nereden bilirdim ünümün çevre iş yerlerine de yayılacağını ve çocuğunun bozulan bilgisayarını sırtlayanın başımda biteceğini. Bilgisayar tamir etmekten kendi işime yoğunlaşamaz oldum. Müsaadenizle ben magmaya bozulan bilgisayarları tamire gidiyorum.